ya
Soru Sahibi
4 Ekim 2015 18:23

Köpek Hırlama,Isırma ve Saldırma

Merhaba, Ailem kökeni Macaristan olan bir çoban köpeği edindi. Ailemi haftada 1 veya 2 olmak üzere ziyaret ediyorum. Köpek ile aramda normal bir ilişki vardı. Eve gittiğimde bazen yerlere yatar kendini sevdirirdi. Dün babama bir parça çikolata ikram edecekken agresifi bir şekilde bana saldırdı. Çikolatayı geri bıraktım ama benime uğraşmaya devam etti. Bana hırlayıp ısırmaya çalıştı,başlarda bağırıp suratına vurmaya çalıştım fakat ısırmaya var gücüyle çalıştığını farkettim. Biraz çekindim. Babam tasmasını taktı ama hala bana bakmayı ve hırlamayı sürdürdü aradan 1-2 saat geçtikten sonra sevmeye yanaştım çok sert bir şekilde havlayarak beni ısırmaya çalıştı. Böyle bir durumda ne yapabilirim. Bir veteriner tanıdığımız sesimi yükseltmemi ısırmaya kalkışırsa da ağzını kapatıp üstüne oturmamı sakinleşene kadar beklememi sakinleştiği zaman ise sevmeye başlamamı söyledi. Köpeğin çoban köpeği olduğunu karşılık vermezsem üstünlüğü tamamen ele geçireceğini ve ilerleyen dönemlerde de aynı şekilde yaklaşacağını, durduk zamanlarda bile saldırabileceğini söyledi. Sorun benim açımdan çok önemli, tavsiyelerini bekliyorum.Teşekkürler.

1 cevap
Cevaplar (1)

Köpeğinizin yaş durumu nedir bilmiyorum ancak zincir şeklindeki eğitim tasmaları bu konu için çok başarılı. O tasmalardan bir tane edinin ve sonra köpeğinizi o tasmayla sık sık gezmeye çıkartın. İsteğiniz dışında birşey yapmak isterse (gezerken sizden önde yürümek, başka insanlara,köpeklere veya kedilere saldırmak vb.) tasmayı sertçe çekip "hayır" deyin daha sonra kendi isteğini bırakıp sizin sözünüzü her dinlediğinde köpeğinizin başını hafifçe okşayıp "aferin" deyin. Defalarca bunu yapmak onda itaat duygusunu geliştirecektir.

5 Ekim 2015 07:50