ön
Soru Sahibi
22 Nisan 2015 10:34

Kızımın Davranışları

Merhaba Hakan bey 16 aylık kızım var. Bu ara ısırma huyu edindi. Kendinden büyük çocukları ev halkını herkesi ısırmaya çalışıyor. Bir de cimcikliyor. Kızım acıyor dediğimde gelip öpüyor. Ama bir süre sonra tekrar aynı şeyleri yapıyor. İstediği birşey olmadığında ya da hayır dediğimde kendini yerlere atıyor. Nasıl davranacağımı şaşırdım. Önerilerinize çok ihtiyacım var.

1 cevap
Cevaplar (1)

Hamilelik ve doğum sonrası ilk 1 yılınızda neler yaşadığınızda ilgili olabileceği gibi çocuğunuza karşı takındığınız tutum ve davranışlarınız nedeniyle de olabilir. Örneğin evde sıkıştırıp, cimcikleyip ya da ısırarak seven kişiler varsa çocuk bunu bir sevgi gösterisi olarak algılamış olabilir. İstediği olmadığında kendini yere atması tamamen sizinle ilgili bir sorun. Çocuklar benmerkezcildir ve sandığınızdan çok daha akıllılar. Eğer bir kez bu davranışı yapmış ve istediğini almışsa her seferinde aynı taktiği uygular. Böyle bir şey yaptığında, istediği şeyi neden yapmayacağınızı basit, kısa cümlelerle net bir şekilde ona söyleyin ve beden dilinizdeki kararlılığı hissettirin. Sonrakendine zarar vermeyeceği önlemleri alarak bırakın ne istiyorsa yapsın. Bir süre sonra sizin üstünüzde etkisi olmadığını anlayacağından bırakacaktır.

23 Nisan 2015 16:36