de
Soru Sahibi
10 Temmuz 2015 23:07

kist hidATİK

DİNAMİK ÜST ABDOMEN BT:İnceleme 100 ml İVKM sonrasında ve 50 ml oral kontrast madde verilmesi takiben arteriyal, venöz fazda elde olunan 2 mm kalınlığında dinamik üst abdomen BT tetkiki, Karaciğerin boyutu, konturu normaldir. Segment 8-7'de bilobüle görünümlü 66x38 mm boyutunda periferal kalsifikasyon gösteren tip 4 kist hidatik ile uyumlu lezyon mevcuttur. Safra kesesi, intra ve ekstrahepatik safra yolları, hepatik ve portal venöz sistem normaldir. Dalağın boyut ve dansitesi normaldir. Pankreasın boyut ve dansitesi normaldir. Her iki böbreğin büyüklüğü, parankim kalınlığı, parankim perfüzyonu, pelvikaliksiyel yapıları normaldir. Her iki üreter normaldir. Her iki sürrenal bezin boyut ve dansitesi normaldir. Paraaortik sahada LAP saptanmamıştır. Kesitler dahilindeki opasifiye olmuş gastrointestinal sistem normaldir. Kesitler dahilindeki kemik yapılar normaldir. SONUÇ: Karaciğerde segment 7-8'de tip 4 kist hidatik ile uyumlu lezyon. HOCAM KOLAY GELSİN SİZCE BU KİSTİN BANA ZARARI VARMI BURDAN AKCİĞERE GEÇİŞ YAPAR MI BU KİST CANLIMI ŞU AN BU TİP 5 ZAMANLA DÖNERMI ŞİMDİDEN TESEKKUR EDRİM...

1 cevap
Cevaplar (1)

Sayın Eren Dursun Kist Hidatik tedavisi ilgi alanıma girmemektedir. Bu konu için size en yakın fakülte hastanesinin girişimsel Radyoloji bölümüne başvurmanızı öneririm. Saygılar

13 Temmuz 2015 13:27