de
Soru Sahibi
7 Temmuz 2015 23:10

kist hidATİK

DİNAMİK ÜST ABDOMEN BT:İnceleme 100 ml İVKM sonrasında ve 50 ml oral kontrast madde verilmesi takiben arteriyal, venöz fazda elde olunan 2 mm kalınlığında dinamik üst abdomen BT tetkiki, Karaciğerin boyutu, konturu normaldir. Segment 8-7'de bilobüle görünümlü 66x38 mm boyutunda periferal kalsifikasyon gösteren tip 4 kist hidatik ile uyumlu lezyon mevcuttur. Safra kesesi, intra ve ekstrahepatik safra yolları, hepatik ve portal venöz sistem normaldir. Dalağın boyut ve dansitesi normaldir. Pankreasın boyut ve dansitesi normaldir. Her iki böbreğin büyüklüğü, parankim kalınlığı, parankim perfüzyonu, pelvikaliksiyel yapıları normaldir. Her iki üreter normaldir. Her iki sürrenal bezin boyut ve dansitesi normaldir. Paraaortik sahada LAP saptanmamıştır. Kesitler dahilindeki opasifiye olmuş gastrointestinal sistem normaldir. Kesitler dahilindeki kemik yapılar normaldir. SONUÇ: Karaciğerde segment 7-8'de tip 4 kist hidatik ile uyumlu lezyon. HOCAM KOLAY GELSİN SİZCE BU KİSTİN BANA ZARARI VARMI BURDAN AKCİĞERE GEÇİŞ YAPAR MI BU KİST CANLIMI ŞU AN BU TİP 5 ZAMANLA DÖNERMI ŞİMDİDEN TESEKKUR EDRİM...

4 cevap
Cevaplar (4)

Eren bey. Tariflenen kist oldukça büyük. Yırtıldığı taktirde komşu organlara yayılma riski her zaman var. Mikrop kapıp enfekte olabilir. Zamanla tip 5 yani inaktif'e dönebilir. Ama komplikasyonlar gelişerek sıkıntı da yaratabilir. Takiplerde boyut ve görünümde değişiklik olup olmadığı takip edilmelidir. Radyolojik yaklaşımla, karnı açmadan ve cerrahi operasyon geçirmeden görüntüleme eşliğinde boşaltılma (Perkütan drenaj işlemi) denenebilir. Geçmiş olsun dileklerimle.

9 Temmuz 2015 00:21
de
Soru Sahibi

Hocam bu kist için kireclenmis diyolar gerek yok dediler yinedemi ameliyata gerek var

9 Temmuz 2015 08:28

Ameliyat kararı cerrahınıza aittir. Sevgilerimle.

15 Temmuz 2015 08:22
de
Soru Sahibi

Hocam kolay gelsin karaciğerdeki kist hidatik tip 4 kalsifikasyon baslamis kistin etrafinda tip 5 ne zamn içinde doner

11 Ocak 2016 21:00

Bunun belli net bir zamanı yoktur. Takip edilecek. Geçmiş olsun.

11 Ocak 2016 21:51
de
Soru Sahibi

Mrb hocam akciğer kist hidatikten ameliyat oldum iki sene oldu tomografi çekildim sonuç söyle her iki akciğerde yaygın çizgisel atalektazi en büyüğü 4 mm olan nodül diyo ameliyattan sonra normal midir hocam şimdiden teşekkürler

13 Kasım 2016 19:53

Atelektaziler bir ihtimal operasyona bağlı olabilir ama nodüller araştırılıp takip edilmeli. Geçmş olsun dileklerimle

18 Kasım 2016 21:55