ee
Soru Sahibi
21 Eylül 2016 09:27

kemik erimesi

doktor bey merhaba, annemde kemik erimesinden ötürü vegabon 70mg verildi..annem 56 yasında ve belli noktalarda ileri seviye kemik erimesi var...doktoru tok karına yazmıs ama ilaçta aç karına yazıyor..aç içmeyi denedi midesi rahatsız oldu tok karınamı alması lazım birde zentius d diye bir ilaçta yazmıstı pastil..ağzında yara olmaya başladı ilaçla mı bağlantılıdır???bu konularda yardımınızı rica edicem

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Özkan Yükselmiş
Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon

Vegabon benzeri alendronat etken maddeli ilaçlar cok sık gastrik rahatsizlik yapabilir. Ama ağızdaki yaralarin detayli tetkik edilmesi gerekli. Eğer gastrik yan etkileri tolere edemiyorsa başka güvenilir ilaçlar da mevcut. Annenizin dexa sonucunu söyleyebilirseniz daha detayli yardimci olabiliriz. Yine de gastrik rahatsizliklari doktorunuzla da paylaşmalisiniz

21 Eylül 2016 09:33