şy
Soru Sahibi
29 Mayıs 2017 06:32

Kedimin ağzında sorun var

Merhaba öncelikle iyi günler. Benim kedimin ağzında bir sorun var biz dişinin ağrıdığını düşünüyoruz ama emin değiliz. Sorun şu ki kedimin dişi ağrıdığında aynı zamanda ateşi çıkıyor ve hastalanıyor. Bu gibi durumlarda kedim çenesini tam kapatmıyor, halsiz ve daha içine kapanık davranıyor. Kendine dokundurmuyor. Bütün bu sorunlar antibiyotik verince geçiyor ama sorunun çözümünü yaşadığım şehir sebebiyle bulamıyoruz.(Burada genelde büyük baş bakıyorlar) Gittiğim veteriner kedimi bayıltıp ağız kontrolü yaptı ama dişlerinde ben bir sorun göremedim dedi. Bize çenesi tam kaynamamış(2-3 sene önce düşmüş çenesini ve birkaç dişini kırmıştı) bu yüzden ağrıyor ameliyat edilmesi gerek dedi ama bana hiç mantıklı gelmedi madem çenesinde sorun var. Antibiyotik verince neden tüm sıkıntılarımız geçiyor. Nolur cevap verin, soracak kimsem yok. Gelecek ay yıllık iznimi alacağım o zaman büyük bir şehirde tedavi ettirmeyi planlıyorum. (Ayrıca bu olay sürekli tekrarlıyor bugün 3. defa olacak antibiyotik yaptırıyorum geçiyor ama 1 ay sonra tekrarlıyor şimdi gene hasta gene veterinere götüreceğim)

1 cevap
Cevaplar (1)

Oncelikle gecmis olsun. Veteriner hekime muayene olmus ve gecmiste yasadigi cene kemigi yanlis kaynamasi yuzunden agri cekiyor denmis. Veteriner hekiminize guvenmelisiniz. Antibiyotik ile alakali olarakda, kedilerde zaman zaman cesitli bagisiklik sistemi etkileyen hastaliklara yakalanabilirler, bu zamanlarda kediler huysuz olur, istahsiz olurlar, yemek yerken isteksiz olurlar buda onun cenesinin mi agiriyor sorusunu sormamiza neden olabilir. Antibiyotigi alinca rahatlamasi bundan olabilir. Kedinizin cene kemigi rontgeni, agiz muayenesi, gerekirse dental radyografi ile dis koklerinde bi sorun olup olmadigina bakilabilir. Boylelikle sorunun dislerdenmi, yanlis kaynayan cene kemigindenmi yoksa 3. Bir hastalikta bu sirada varmi diye bakilmalidir. Kedinizin duzenli asilarini,paraziter ilaclamalarini veteriner hekiminize yaptirmalisiniz. Tekrak gecmis olsun.

29 Mayıs 2017 16:22