YS
Soru Sahibi
9 Mart 2017 12:32

Kedi genclik hastalığı

Merhaba. Bir sorum olacaktı. Benim 2 aylık Scottish fold cinsi bir kedim vardı. Karma aşıları yapılmadan verilmişti petshoptan. Eve alıssın 10 gün sonra yaparız dedi veteriner. Sadece parazit asısını yaptılar. Kusmaya ve yemek yememeye basladı. Veterinere götürdüğümde bir iğne yapldı gastrit dendi. Daha sonra devam ettiği için yeniden götürdüm bu sırada kedm daha da halsizlesti ve 1 hafta içerisinde yapılan testlerle kedi genclik oldugu söylendi.cilt altına serum verildi ve 8 iğne yapıldı. Daha sonra baska bir veterinere götürdüm ve orada 5 gün yoğun bakımda kaldı ve hayatını kaybetti. İlk veterinerin teshisinin gecikmesinden dolayı gec kalındıgı söylendi. Şuanda ben yeniden kedi sahiplenmek istiyorum. Kedim öleli 3 hafta oldu. Bu virüsün evde ,esyalarında, mobilyalarda kalacagı söylendi. Ben yeni bir kedi alırsam yine onada gecer mi? Bu virüsü evden arındırmak için ne yapmalıyım? Bir daha aynı seyleri yasamak istemiyorum. Bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkürler

1 cevap
Cevaplar (1)

Viruslar vücut dışı ortamda pek yaşayamazlar. Evinizi bilinen hijyen ürünleriyle temizlemeniz yeterlidir. 45 günden büyük kedi ve köpekleri en az 15 gün önce aşılandığını ispatlamazlarsa sahiplenmeyin. Aşı yapıldıktan sonra 15 gün içinde bağışıklık geliştirir. İlk aşı en erken 45 günlükken (Karma aşı) yapılacağı için Bunun anlamı 60 günden küçük hayvan almayın. "Aşısını yapalım alın götürün" etik bir davranış biçimi değildir. Sağlıkla...

18 Mart 2017 19:11