17 Ekim 2013 23:07

kby hastası kızım

sayın hocam 2002 doğumlu kızıma 2009 yılı Aralık ayında KBY teşhisi kondu ve Trabzon KTÜ hastanesinde veziko üreteral reflü ameliyatı oldu. Çekilen DMSA sonucunda böbreklerinin vücuduna olan katkısı birisinin %60, diğerinin %39 olarak hesaplandı. ameliyattan bu yana diyet besleniyor ve günlük 3x1 phos-ex, 3x2 anti asidoz, 2x1 ferro sanol, 1x1 enapril, 2x1 anti K, ara ara da haftada 2 olacak şekilde epoetin alfa 2000 ün. kullanıyor. Çocuğumun 1 yıl Trabzon, 2 yıl Elazığ ve son 14 aydır da Antalya ili Akdeniz Üniversitesi hastanesinde aylık kontrollerine devam etmekteyiz. aylık kontrollerde tahlillere bakılıyor. değerler zaman zaman değişim gösteriyor. çocuğumuzun herhangi bir şikayeti olmadığını söylediğimizde ilaçlara aynen devam denilip hastaneden ayrılıyoruz. bu kadar ilaç kullanması böbreklerinin sağlam olan bölümlerine daha zarar vermez mi?, bunun başka yolu yok mudur? bize son çare nakil olduğu söyleniyor ancak çocuğumuzda hiç bir olumsuz belirti gözlemlemiyoruz. sadece diyet beslendiği için 33 kg. civarında. bir de kansızlık sebebiyle el ve ayakları normal insana göre biraz daha sarı, GFR hesaplalarında %20-22 civarında olduğu ve sondan bir önceki safhada olduğumuz söyleniyor. bu bildiklerimiz dışında bilgilendirirseniz sevinirim, şimdiden teşekkürler.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Ali Delibaş
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Nefrolojisi

İsmail bey merhaba, Kullanmış olduğunuz ilaçlar böbrek yetmezliği nedeniyle böbreklerin fonksiyonlarının bozulması nedeniyle kullanılıyor. İlaçların bir kısmı böbrekleri koruyucu nitelikte. Bunlara destekleyici tedavi ismini veriyoruz. Beslenme önemli. Çocuklarda iştahsızlık oluyor. Bu nedenle yeterince kalori alamıyorlar. Kansızlık tablosu ortaya çıkıyor. Demir ve eritropoetin tedavisi kansızlığı düzeltir. Klinik durumunuzun sık aralıklarla izlenmesi iyi olur. Diyaliz aşamasına geldiğinizde diyaliz seçeneklerini ya da böbrek nakli tercihini sizi takip eden doktor arkadaşımızla görüşmeniz daha uygun olur. Geçmiş olsun.

21 Ekim 2013 14:15