çM
Soru Sahibi
3 Eylül 2015 09:24

karpal tünel sendromu

Sayın hocam, eşim hamileyken iki el parmaklarında 3 sağ 3 sol elde başparmak, işaret ve orta parmaklarda aşırı uyuşma oluştu. Hamileliğin bitmesini bekledik. Hormonlarla alakalı olabilir diye ancak doğumdan sonra geçmedi. Nöroloji uzmanına gittik, bir test yaptı. oran yüksek çıktı. ameliyatla çözebilirsin ancak söyledi. bizde en son çare olarak ameliyatı düşündük. fizik tedavi uzmanına gittik, akupunktur ve noröl terapiyle (5 seans) normal yaşantısında baya rahatladı ancak eşim adliyede katip, mesleği hep parmaklarını kullanmak. parmaklarını sık kullanınca şikayetleri artıyor. Ameliyatla tamamen çözüm mümkünmüdür, sonradan tekrarlama olur mu? tek çare ameliyat mıdır? birde hocam ameliyatı ortapedi uzmanlarımı yoksa beyin ve sinir cerrahisi uzmanlarının ilgi alanımı, iki uzmanlıkta ameliyatı yapıyor diye duydum, ortopedi uzmanları lokal anestezi, beyin ve sinir cerrahisi uzmanı ise genel anestezi uyguluyormuş Yalova'da. siz hangi bölümü önerirsiniz. sizin tavsiyeleriniz benim için çok önemli. çok teşekkür ederim. saygılarımla...

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Taçkın Özalp
Ortopedi ve Travmatoloji , El Cerrahisi ve Mikrocerrahi

Geç cevap yazabildiğim için özür dilerim. Karpal tünel sendromu eşinizin işi gereği şiddetini arttırmaktadır. Hamilelikten sonra en az 3 - 6 ay arası beklemek gerekir. Bu süre zarfında hormonal denge yerine oturacağından şikayetler azalır. Ancak geçmiyorsa kesin çözüm ameliyattır. Lokal anestezi koldan yapılır ve kansız çalışılırsa uygun bir yöntemdir. Bunun için genel anesteziye gerek yoktur. Ancak elden yapılacak lokal anestezi ise risklidir. Kansız çalışılmazsa sinirin kesilme riski mevcuttur. Her iki branş hekimleri de bu ameliyatı yapabilir. Ancak bu işi çok yapan bir uzmana ameliyat olmak en uygunudur. Geçmiş olsun

22 Ekim 2015 14:15