Ym
Soru Sahibi
4 Haziran 2014 18:52

Karaciğerde kitle

Merhaba doktor bey, bir yakınımızın Radyoloji raporu aşağıdaki gibidir. Sonuçlara bakarak bize hastanın nesi olduğuna dair bir fikir verebilirseniz sevinirim. Teşekkürler. DİNAMİK KONTRASTLI ÜST BATIN MRG + DİFFÜZYON MRG Klinik Bilgi- Ön tanı: Primer biliyer siroz ile takipli hastanın sağ sürrenalde kalınlaşması (+) ve karaciğerde lezyonları (+) İnceleme 10 ml hepatobiler kontrast madde kullanılarak yapılmıştır.  Karaciğer boyutu normaldir. Sol lobu varyatif olarak dalak anterioruna uzanım göstermektedir. Karaciğer konturlarında ince nodülarite izlenmektedir. Arteryal fazda alınan görüntüler artefaktlı olduğu için değerlendirme suboptimal olmakla birlikte karaciğerde arteryal fazda kontrastlanan lezyon saptanmamıştır. Karaciğer parankim sinyali T2A serilerde heterojen olarak izlenmektedir. 20. dakikada alınan hepatobilier faz kontrastlı T1A incelemelerde karaciğer parankiminde heterojen ve kontrast tutulumu göstermeyen multipl nodüller izlenmiştir. Tanımlanan nodüller rejenerasyon nodülleri açısından anlamlı olarak yorumlanmıştır. Safra kesesi distandü görünümdedir. Intra ve ekstrahepatik safra yolları normal genişliktedir. Pankreasta belirgin patoloji saptanmamıştır. Dalak parankim intensitesi ve boyutu normaldir. Her iki böbrek parankim intensitesi ve boyutu normaldir.  Sağ sürrenalde kitle konturu vermeyen kalınlaşma izlenmektedir. Sol sürrenalde 1,5 x 1 cm boyutunda nodüler lezyon izlenmiştir. Lezyon out-off-faz T1A sekansta kısmen sinyal kaybı göstermektedir. 6 ay sonra kontrol önerilir. Periportal alanda büyükleri 1,5 cm çapında ölçülen LN'ları izlenmektedir. Diffüzyon ağırlıklı görüntülerde diffüzyon kısıtlaması gösteren lezyon saptanmamıştır.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Abdulkadir Bedirli
Genel Cerrahi , Cerrahi Onkoloji

Karaciğer sirozu ve ona bağlı gelişen karaciğerde nodüller mevcut. Siroz yönünden bir gastroenteroloji uzmanı tarafından yakın takibi yapılmalıdır.

5 Haziran 2014 20:43