gs
Soru Sahibi
7 Ekim 2013 15:56

karacigerde heterojen solid lezyonlar

hocam merhaba babamın bugunki ultrason kontrolünde 32*22 mm mulp hipoekoik minimal heterojen solid lezyonlar kitle gorulmus dendi yarın bılgısayarlı tomografiye gırıcek sızce nedır bu durum umarım kotu sonuç çıkmaz bılgı verırmısınız lütfen 3 ay oncekı kontrlunde bu yoktu sadece sag lob ta 12*7mm ıdı suan bu 12 *5 mm dusmus fakat bu yenı sonuç sol lab ve bıyutu buyuk neolur bılgı verın tesekkurler

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhabalar. Karaciğerde bu gibi lezyonlar her zaman önem taşır. Babanızın vücudunda başka bir organda kanser gibi bir hastalığı var mıydı acaba? Bu yapılar karaciğer sıçrama anlamına gelebilecek şeyler olabilir. Özellikle önceki tetkikelrde olmayan kitlelerin yeni oluşması doğal değil. Ancak sadece ultrason ile bunu söylemek doğru değil ve imkansız. Bu noktada karaciğer için tomografi değil MR incelemesi daha doğru olacak. karaciğerdeki bu yapıların kötü huylu olup olmadığını MR incelemesi tomografiden daha doğru gösterecektir. Tomografi de utrason gibi kitlelerin varlığını söyleyecek ama iyi ya da kötü olduklarıhakkında fikir vermeyecektir. Bahsettiğimiz kötü ihtimalden uzaklaşırsak bu kitleler basit ve korkuya gerek olmayan kitleler de olabilir. Ama bunu söyleyebilmek için mutlaka ilaçlı bir MR tetkiki ile tespit edilmeli gerekirse biyopsi yapılmalıdır. Geçmiş olsun, iyi günler dilerim.

9 Ekim 2013 10:51