ts
Soru Sahibi
14 Haziran 2014 18:28

karaçiğer

hocam saygılar benim karaçiğer sol lop orta kesimde anekoik kistik lezyon izlenmiştir. 11mm boyutunda benim bunu nekadar takip ettirmem gerekiyo vede bunun sonucunda beni hangi teğlikeler bekliyo en kötü ihtimal nedir saygılar

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhabalar. Karaciğer kistleri birçok sebebe bağlı olabilir. Ama sizde tarif ettiğiniz kist içi su dolu bir boşluktan ibaret basit bir kist. Parazite bağlı ve tedavi edilmesi gereken kötü kistlerden değil. Hatta toplumda her 20 kişiden birinde görülebilecek sıklıkta ve genelde tesadüfen başka bir amaçla yapılan tetkiklerde rastlanır. Tedaviye gerek duyulmaz. Sadece çok hızlı büyüyüp yırtılarak safra yollarına açılırsa sarılık ve ağrı yapaiblirler. Bu yüzden belli aralıklarla ultrason takibi yeterli. Sizde yaklaşık 1 cm boyutta yani oldukça küçük bir kist var. Yılda 1 kez ultrasonla baktırmanız yeterli olur. Boyut artışı olmuyorsa bu süreyi daha da uzatabiliriz. Gerek duyulursa karaciğer MR tetkiki ile lezyonun basit kist olduğu doğrulanabilir. Cannızı sıkacak ve korkulacak bir durum değil kısacası. Geçmiş olsun !

14 Haziran 2014 21:29