DH
Soru Sahibi
24 Ocak 2018 01:11

kap rahatsızlığı

STRES Tc99m MIBI MYOKARD PERFÜZYON GATED SPECT KULLANILAN STRES PROTOKOLÜ: Treadmill ile egzersiz stres testi Endikasyon: Koroner arter hastalığı tanısı Klinik Hikaye: GA + İşlem: Hastaya treadmill ile Bruce protokolünde efor yaptırıldı. Egzersiz 06:36 dk. sürdü. Bazal kalp atım hızı 91/dk. iken, egzersiz ile 158/dk' ya (maksimum kalp hızının %90' ına 7.4mets) ulaşıldı. Hastada yorgunluk gözlendi. Stres çalışmasında maksimum kalp hızına ulaştığında yapılan 15 mCi IV Tc 99m-MIBI enjeksiyonu sonrasında GATED SPECT miyokard perfüzyon görüntüleri alındı. Görüntüler vertikal, horizontal ve kısa eksenlerde rekonstrükte edilerek VLA, HLA ve SA kesitlerinde değerlendirildi: Bulgular: Çalışma, optimal kalitededir. Atenüasyon artefaktı olasılığını ekarte edebilmek amacıyla pron pozisyonda ek çekim yapılmıştır. Sol ventrikül kavitesi normal görünümdedir. Stres görüntülerinde apekste ve inferior duvarın bazal segmentinde izlenen düşük düzeyli aktivite tutulumu, daha sonra alınan pron pozisyondaki görüntülerde düzelmekte olup; atenüasyon artefaktı lehine değerlendirilmiştir. Diğer duvarlarda radyofarmasötiğin miyokard içerisindeki dağılımı beklenen düzey ve homojenitededir. Poststres GATED çalışmasında duvar hareketleri normal sınırlarda izlenmektedir. EF >%65 olarak hesaplanmıştır. YORUM: Normal sınırlarda perfüzyon ve duvar hareketleri izlenen miyokard perfüzyon GATED SPECT çalışması. *Raporda tanımlanan iskemi/ skar yüzde değerleri sol ventrikül miyokardının totaline oranlanmış olup; 17 segment modeli üzerinden SSS, SRS, SDS skorlama sistemi kullanılarak semikantitatif olarak hesaplanmıştır . (07/2015 EANM procedural guidelines for radionuclide myocardial perfusion imaging with SPECT and SPECT/CT). Busonuca göre kötü bir şey varmı daha dr gösteremedim şimdiden tşkler.

1 cevap
Cevaplar (1)

Hülya hanım geçmiş olsun. Sizin sorunuzu daha önce cevaplamıştım.

24 Ocak 2018 17:07