PM
Soru Sahibi
15 Nisan 2017 21:36

kalp kası kası kalınlıgı

merhaba hocam 39 hafta 2 cocugumda sezeryanla dünyay geldi solunum sıkıntısı için 7 gun kuvezde kaldı sonra cıktık 10 gun sonra tekrar 2 gün kuvezde kaldı ufuru var dıye van egtm arşt göründük ufurum normal dendi dün diyarbakır egitim e gittim orda baktılar ve kalp kasında biraz kalınlaşma var denıldı 1 ay sonra gelın dendı hocam cocugumun gelişimnde emmesinde kılo alımında sorun yok tek sorun bazen hızlı nefes alıp vermesi ama uyurken bu cok normal su an 2 ay 28 günluk bebegimiz fikrinizi almak istedim cok tşk ederim son olarak sonucu sizinle paylşam istıyorum SOLVENTRİKÜL HAFİF NON COMPACTE GORUNUMDE LVEDD :23MM LVEDS:13 MM

2 cevap
Cevaplar (2)
Doç. Dr. Osman Özdemir
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Kardiyolojisi

Merhaba Mehmet Bey, öncelikle bebeğiniz hayırlı olsun, güle güle büyütün. Çocuğunuzun gelişimi normal ve kalple ilişkili şikayeti olmadığı için endişelenmenize gerek yok. Ancak EKO bulguları açısından takibini yaptırın. Bebeğiniz sakin ve uykudayken bir dakikadaki solunum sayısını sayın ve dakikada 40'dan az sayıyorsanız bu da normaldir. Geçmiş olsun, sağlıklı günler dilerim...

17 Nisan 2017 12:36
PM
Soru Sahibi

merhaba hocam 39 hafta 2 cocugumda sezeryanla dünyay geldi solunum sıkıntısı için 7 gun kuvezde kaldı sonra cıktık 10 gun sonra tekrar 2 gün kuvezde kaldı ufuru var dıye van egtm arşt göründük ufurum normal dendi dün diyarbakır egitim e gittim orda baktılar ve kalp kasında biraz kalınlaşma var denıldı 1 ay sonra gelın dendı hocam cocugumun gelişimnde emmesinde kılo alımında sorun yok tek sorun bazen hızlı nefes alıp vermesi ama uyurken bu cok normal su an 2 ay 28 günluk bebegimiz fikrinizi almak istedim cok tşk ederim son olarak sonucu sizinle paylşam istıyorum SOLVENTRİKÜL HAFİF NON COMPACTE GORUNUMDE LVEDD :23MM LVEDS:13 MM hocam dun kont gıttık yenı sonuçuda yorumlamınız istesem: SOLVENTRİKÜL HAFİF NON COMPACTE GORUNUMDE([nonkompakte /kompakte segment 1,3/1) LVEDd2mm LVEsD15mm hocam bi de gecen ay ventrikül kontraksiyonları :normaL eF %76 KF %42 di dünkü ise :normal EF %69 KF %37 SON OLARAK HOCAM 6 AY SONRAYA GÜN VERİLDİ ŞİMDİDEN COK TŞK EDERİM ALLAH razı olsun cok tşk

17 Mayıs 2017 20:34
Doç. Dr. Osman Özdemir
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Kardiyolojisi

Merhaba Mehmet Bey. Bebeğinizin EKO bulgularında olumsuz diyebileceğimiz bir gelişme olmamış. Kalp fonksiyonları normal, kalp kasılması sağlıklı, kalp genişlikleri normal bulunmuş. Sadece kalp kası gelişimi ile ilgili hafif bulgusu devam ediyor, bunun takibi için kontrol önerilmiş. Artık bebeğinizin kalbi için endişelenmeden her gün gelişen ve yeni şeyler öğrenen çocuğunuzun keyfini sürün bence. Çünkü bu günler bir daha gelmeyecek. Tekrar geçmiş olsun, ailenizle birlikte sağlıklı bir ömür dilerim...

19 Mayıs 2017 09:43