EN
Soru Sahibi
19 Haziran 2013 03:15

Kalp kapakçığında çökeme

Merhaba 3-4 ay önce kardiyoloji gittim kalp kapakçıgında çökme teşhisi kondu doktorum doğuştan oldugunu ve zararlı olmadığını söyledi acaba zararı var mı en ufak olayda çarpıntım oluyor kalbim sıkışıyor çok çabuk yoruluyorm çok uyuyorm bunlar doğal mı? Şimdiden teşekkür ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)

Tanınız MVP-mitral kapak prolapsusu olmalı. Nispeten toplumda sık (%2-5) görülen doğuştan gelen bir durum. Çoğu kez kalp ağrısı, nefes darlığı ve sık çarpıntı şikayetleri ile hastalar bize başvurur. Genellikle endişelenmeyi gerektirecek ciddi boyutta çökmeye bağlı kapakçık yetmezliği yoksa tedavi de gerekmez. Ancak çarpıntı ile şikayetler ritm bozukluğuna da bağlı olabilir, o yönden ayrıca incelenmesi gerekir. geçmiş olsun

20 Haziran 2013 23:21