BY
Soru Sahibi
19 Ağustos 2015 11:22

Kaka tutma sorunu

Merhaba.. 3 yaşında bir kızım var..3 haftadır kakasını tutma durumu başladı..Bundan önce hiç sorunumuz yoktu kaka ile alakalı..Zorlama olmadı..Çişini tuvalete yaparken kakasını hep beze yapmak istedi. Birkaç kez heveslendirerek tuvalete de yaptığı oldu. Fakat şu anda beze de tuvalete de kaka yapmak istemiyor..'canım istemiyor, yarın yaparım, acırsa ' gibi cümleler kurup tutmaya devam ediyor..sabahları kayısı,armut,kavun,hurma gibi yiyeceklerden yediriyorum fakat durum değişmiyor.10 gün tuttuğu oldu..Hastanede Libalax lavman yapılarak rahatlaması sağlandı..Bunun üstüne tekrar tutmaya devam etti..Arada 10 ml gece yatarken Sokol şurup verdik.Değişmedi.Artık 6. günde magnesie calcinee 1 çay kaşığından az içirdik. Onu bile tutmaya çalıştı..Ama dayanamayıp yapmak zorunda kaldı iki farklı zamanda. Aslında kabızlık durumu yok da sanki kaka tutmadan kaynaklı oluşan bir durum var gibi.Çünkü her gün geliyor..Ama tuttuğunu gösteren hareketler yapıyor..Üstüne gitmeyin, ilgilenmeyin dedi pedagog..Fakat Kakasını yumuşak kalmasını ve tutmamasını sağlayacak şekilde başka ne yapmam gerekiyor? Magnesie calcinee ilacını her gün vermeme gerek var mı? Şimdiden Teşekkürler..

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Aydın Yağmurlu
Çocuk Cerrahisi , Çocuk Ürolojisi (Cerrahi)

Yasemin hanım bu bahsedilen durum davranışsal kabızlık dediğimiz bir durum. *** *** ** numaralı telefondan randevu alıp gelebilirsiniz. Tedavisi mümkün

25 Ağustos 2015 10:23