21 Haziran 2014 18:28

iye..

Mrb hocam ben evliyim ve yaklaşık bir senedir idrar yolu enfeksiyonu konusunda sıkıntı yaşıyorum. ilk doktora gittiğimde sistit teşhisi koydu ve birkaç antibiyotik yazdı ama bi faydasını görmedim. çok sık tekrarlıyor. Ayda 2 veya 3 defa bu sıkıntıyı çekiyorum kronikleştiğini düşünüyorum. Şuanda kullandığım ilaç cipro 500 mg. Sürekli batma şeklinde ağrı ve yanma oluyor. Bana önerebileceğiniz Bi tedavi yöntemi varmı. Bilgilendirirseniz çok sevinirim

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Cengiz Güney
Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji

İdrar yolları infeksiyonu tedavisi etken(ajan patojen) kültür ve antibiogram yapılarak hassas olan yani tedavi edici gücü olan antibiyotik kullanılır. İdrar yolu infeksiyonları :bakteriler,protozoalar(trichomonas vaginalis),üroplasma,klmidya,mycobacterium ,candida kökenli olabilir. Hepsinin de tedavisi farklıdır.Sabah ilk idrarınızı steril bir kaba alarak bu tetkiklerin özenle yapılması gereklidir Bu tetkikleri Üniversitede yaptırabilirsiniz.Orada benim de tanıdığm değerli akademisyenler var.Tedavisi de çok kolaydır.

21 Haziran 2014 19:07