SS
Soru Sahibi
28 Ocak 2014 12:57

indirect coombs pozitif çıktı ne yapmam gerekiyor?

iyi günler doktor bey. ben geçen sene ayında bebeğimin kalbinin durması sonucu kürtaj oldum ve kürtaj sonrasında kan uyuşmazlığı iğnesi vuruldu. 5 ay sonra tekrar gebe kaldım gebeliğimin 8. haftasında kanama şikayetiyle doktora gittim. tekrar kan uyuşmazlığı iğnem yapıldı. gebeliğimin 28. haftasında indirect coombs testim pozitif çıktı. kan uyuşmazlığı iğnesi olmama rağmen bu testin pozitif çıkmasının anla mı nedir. enfeksiyon nedeni ile penisilin içeren bir ilaç kullanıyordum acaba o hap bu sonucu etkilemiş olabilir mi? 8. haftamda yaptırdığım kan uyuşmazlığı iğnesi etkilemiş olabilir mi? doktorum 3 hafta sonra testi tekrar edecek. şuan bebekte bir anormallik görünmediğini söyledi doktorum. bunun ultrasonla anlaşılması mümkün mü? moralim çok bozuk sorumu cevaplarsanız çok sevinirim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Sinan Kurşun
Kadın Hastalıkları ve Doğum

hemen moralinizi bozup telaşlanacağınız bir durum yok...muhtemelen 8.haftada yapılan iğneden sonra pozitiflik devam etmiştir; bu da aslında olabilecek bir durum...elbette doktorunuzun takibine devam ediniz... en derin saygılarımla, op.dr.sinan kurşun

29 Ocak 2014 12:57