ÇA
Soru Sahibi
20 Eylül 2015 13:33

İlaçların yan etkisi

Merhaba, ben dişimdeki sızı için doktora gitmiştim fakat röntgenlede bakıldı ve çürük yok dendi sadece diş etimde şişme olmuş o sızı yapıyormuş ve antibiyotik olan rovamycine ilacı verildi.Birde kloroben gargara verildi. Düzenli olarak kullanıyorum rovamycine 14 adetti toplam şu an 6 tane kaldı fakat sabah içtikten sonra dilimde geriye doğru kabarcıklar olduğunu gördüm,dudaklarımda yanmada var. Sizce bu ilacın yan etkileri olabilir mi ? İlacı kesmeli miyim? Klorobenle gargara yaparken az bir miktar yuttuğumda oluyor. Teşekkür ederim.

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Yücel Yılmaz
Diş Hekimi , Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği)

Merhabalar, Önecilikle geçmiş olsun diliyorum, ilaçların yan etkileri arasında belirttiğiniz türden rahatsızlıklar ile karşılaşılabilir. Ancak, daha çok ilaç problemleri kızarıklık ve döküntü tarzında ciltte görülür. Vazı durumlarda da dilde tat problemi veya metalik tat ve bazan da yanma hissi olabilir. Kullandığınız antibiyotiğin bu tarz bir sorunu pek yoktur. Ağız içinde tatta, dilde renk değişikliği ve yanma daha çok kullanmış olduğunuz gargaraya bağlı gelişebilmektedir. Size önerim, ilaçları reçete eden hekiminize danışıp da kesmeniz. Aksi halde, tedaviniz hem boşa gidebilir hem de enfeksiyonunuz yeniden gelişebilir. Saygılarımla...

20 Eylül 2015 22:51
ÇA
Soru Sahibi

Merhaba ben ilaci kesmedim kullaniyorum antibiyotik olduğu için fakat ilacin ters etki yapması mümkün müdür acaba yani alt dişetlerimin daha kizarik olduğunu görüyorum benim alt diş etlerimde bir sorun yoktu sızı bile hissetmiyordum arka dis etimden biride biraz şiş fakat doktoruma ulaşmam mümkün değil bu ara. O yüzden ne yapacağımı bilemedim.Gittikçe daha kötü oluyor diş etlerim.

21 Eylül 2015 20:00
Prof. Dr. Yücel Yılmaz
Diş Hekimi , Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği)

Merhabalar, Benzer yanıtı size tekrar vermek zorundayım. Bu tür bir reaksiyonu bir gekim ancak görerek tanımlayacağından dolayı hekiminize veya başka bir hekime başvurmanız gerekmektedir. Saygılarımla...

21 Eylül 2015 21:54