ae
Soru Sahibi
26 Ocak 2017 21:04

ilaç kullanımı

sayın hocam babama13 ay önce 2 ilaçlı stent takıldı. Plavix ve ecopirin kullanıyor.Bu hafta yapılan kolonoskopi sonrası ülseratif kolit teşhisi konuldu. kalp doktorumuz ecopirini kesip plavixi devam edlim dedi. stent tedavini yapan prof.dr plavixin kesilip aspirinin kulanılmasını istedi .başka bir akademisyen doktorda aspirine devam dedi. aspirinin interatif colitde sıkıntı olduğu belirtiliyor .kararsız kaldık değerli görüşünüzü almak istiyoruz. Saygılarmla.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. İlhan Mavioğlu
Kalp Damar Cerrahisi

Bu konu tartışmalı bir konu olmakla beraber ilaçlı stentten bir yıl sonra plavix kesilerek aspirin ile devam edilebilir. Ancak ülseratif kolit bulunması durumu karıştırmaktadır. İki öneride kendi açılarında doğrudur. Hangi yakınması ön planda ise ona göre strateji geliştirmek daha doğru olacaktır.

17 Mayıs 2017 07:22