AE
Soru Sahibi
20 Nisan 2014 16:24

İlaç kullanımı ve yan etkisii

Hocam merhaba, Annem 70 yaşında ve sanırım 10 seneden uzun süredir kemik erimesi sorunu var. Kendisi küçük bir şehirde beldede yaşıyor. Benim takip ettiğim kadarıyla da, periyodik olarak yaptığı doktor ziyaretlerinden yeterli ilgi ve bilgilendirmeyi edinemiyor. Son olarak 2 ay önce Fosamax kullanmaya başlamış ve göğsünün alt kısmında bir şişlik oluşmuş; doktoru da bunun kemik olduğunu ve ilacın neden olmuş olabileceğini söylemiş. Tedavi ya da ilaç kullanımıyla ilgili herhangi bir değişiklik de yapmamış. Öncelikle Fosamaxın böyle bir yan etkisi olabilir mi; bunu sormak istiyorum. Ilaçla ilgili *Kalp ritm bozukluğu ve benzeri bisphosphonate grubu ilaçların (Fosamax, Actonel, Boniva, Didronel) *Nekroz gelişimi ve *Yemek borusu kanseri riskini arttırdığı; yurtdışında kullanılmadıkları söyleniyor; bu bilgiler ne kadar doğru ve günceldir, bilgi sahibi misiniz? Bu kadar yan etkisi olan bir tedavinin devamlılığı bu yaş grubu için gerçekten gerekli midir? Saygılar,

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Hasan Dursun
Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon

Ertan bey merhaba. Sanırım konu ile ilgili epey bilgi sahibisiniz. Kemik erimesi ilaçlarını uzun süre kullanmak doğru değil. Önemli olan kemik yoğunluğu değil, kırık riski. Osteoporoz tedavisi de aslında kırık risk yönetiminden başka bir şey değil. Bunun içinde kas gücü ve çevikliğin artırılması, dengenin geliştirilmesi, düşmelerin engellenmesi, kemik yoğunluğunun korunması gibi parametreler var. Bifosfonat grubu ilaçların uzun süre kullanılması kemiğin aşırı sertleşmesine, elastikiyetinin kaybolmasına ve frajilite kırıklarına neden olmaktadır. Bu nedenle kemik erimesi ilaçlarının 4-5 yıldan daha uzun süre kullanılmaları doru değil. Bifosfonat grubu ilaçlar kemik büyümesine neden olmazlar, tam tersi kemik büyümesini engelleyebilirler. Kemik büyümesi varsa hiperparatiroidi - D vitamini eksikliği araştırılmalıdır. Bu ilaçlar ağızdan alındığı takdirde yemek borusunu tahriş edebilirler. Bu tahriş ilaç boğazdan geçerken değil de, midede eridikten sonra, mide sıvısı yemek borusuna kaçarsa olur. Bu nedenle hastaların ilacı aldıktan sonra öne eğilmeleri ve yatmaları yasaklanır. Yemek borusundaki tahriş kansere yol açabilir. Ancak böyle bir vaka var mı bilmiyorum. Damardan verilen nifosfonatların böyle bir yan etkisi yoktur. Kemik nekrozu bence bir şehir efsanesi. Fosomax ın piyasaya çıktığı ilk yıllarda azı dişinde bir kemik nekrozu bildirilmiş. Tüm yayınlar bunu referans gösteriyor, ancak başka vaka yok. Ben bu olayın yanlışlıkla fosomaxa bağlandığını düşünüyorum. Bifosfonatların tam tersi kemik nekrozlarında (mesela kalça aseptik nekrozu) kemiğin çökmesini engelleyerek kemik deformitelerini engellediği şeklinde yayınlar da var. Sonuçta tedavi bireysel bir karardır ve her hastaya özel olmalıdır. Annenize şifa diliyorum

25 Nisan 2014 01:03