cm
Soru Sahibi
8 Mart 2015 18:56

iki kurtaj olunmasi

Mrb hocam iki kurtaj oldum romotolog undiferansiye bag doku hastaligi teshisi koydu ana nukleolar benekli pozitif pm scl pozitif soguk su testi negatif c3 biraz dusuk anti beta2 glikoprotein igg az yuksek 5 son teferans benimki 5 bucuk bende herhangi bir belirti yok kanda cikti doktor plaquenil ve coraspin yazdi fakat kafin dogumculat plaquenili kullanma diyor ben ana ppzitifliginden dusuk yapiyormuyum hocam plaquenil yerine ne kullanmam gerwkir nasil bir yol izlemeliyim cocugu yabanci madde okarak mi gorur bu hastalik hocam

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Tolga Enver Yücetürk
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

İyi akşamlar Merve Hanım. ANA (+)'liği ve Pm/Scl (+) olması gerçekten ayırt edilemeyen bağ dokusu hastalığı ile uyumlu. Plaquenil kullanılması hastalığın alevlenmesini önlemek açısından faydalı olur ve hamilelikte hiç ilaç kullanılması tercih edilmese de kar-zarar oranı olarak değerlendirilince ben kullanmanızı öneririm. Tekrarlayan bebek düşükleriniz olduysa bu tedaviler de yeterli olmayabilir ve düşük molekül ağırlıklı heparin denilen bir grup ilaçtan birinin kullanılması gerekebilir. Romatoloji uzmanınız ile bağlantınızı devam ettirmenizi öneririm. Romatoloji ve Jinekoloji hamilelik takibinde mutlaka irtibat halinde olmalılar.

8 Mart 2015 19:09