DM
Soru Sahibi
30 Mart 2018 00:05

Idrarda üre

Hocam merhaba Annemin sonucunu yorumlarsanız çok sevinirim....GLİKOZ SEKER- AKS :128 KOLESTEROL:207 B12 VİTAMİN: 1474 CRP NEFELOMETRİK: 8,36 HCT:35,9 İDRAR SONUÇLARI: RENK: RENKSİZ GÖRÜNÜM :BERRAK ERİTROSİT :4 LÖKOSİT:16 EPİTEL:1 KRİSTAL:0 BAKTERİ:4 VOLÜM ÖLÇÜMÜ:10 ÜRE İDRARDA spot :261 KEREATİNİN İDRAR spot:38,9 DOKTOR RÖNTGEN ÇEKTİ BAĞIRSAKDA İLTİHAP VARMIŞ, İLAÇ VERDİ VE 15 GÜN DİYET VERDİ.SADECE SEBZE AĞIRLIKLI BESLENMESİNİ SÖYLEDİ...ANNEM ŞEKERİ VE YÜKSEK TANSİYONU İÇİN YILLARDIR HAP İLAÇ KULLANIYOR...3 AY B12 İLACI KULLANDI BIRAKALI 20 GÜN OLDU.YAŞI 68 BOYU 1.55 CİVARI...BÖBREKLERİYLE İLGİLİ SORUN OLABİLİR Mİ??DOKTOR ÜREYLE İLGİLİ BiRŞEY SÖYLEMEMİŞ.İYİ ÇALIŞMALAR DİLİYORUM.

4 cevap
Cevaplar (4)
Prof. Dr. Tevfik Rıfkı Evrenkaya
Dahiliye - İç Hastalıkları , Nefroloji

Sayın Bayboz, Annenizin şeker ve B12 düzeyleri yüksek, idrar tahlilinin bir kısmını yazmışsınız, onda da belirgin bir anormallik yok gibi. Kan üre ve kreatinin değerlerini belirtmediğiniz için, böbrek işlevleriyle ilgili bir yorum yapmak mümkün değil. Eğer, kan üre ve kreatinin değerleri ile idrar tetkikinin ayrıntılarını ( protein, nitrit, glukoz vs.) yazarsanız, size ayrıntılı bir değerlendirme yaparım. İyi günler dilerim.

30 Mart 2018 08:17
DM
Soru Sahibi

HOCAM ANNEME KAN ÜRE VE KREATİNİN YAPILMAMIŞ SANIRIM...SONUÇLAR BUNLAR; GLİKOZ SEKER-AKS:128 KOLESTTEROL:207 B12:1474 ÜRİKASİT SERUM:4,8mg/dL HDL KOLESTEROL:45,4 mg/dL TRİGLYSERİD:158 mg/dL LDL KOLESTEROL:130 mg/dL PROTEİN SERUM:8,1 g/dL ALBÜMİN SERUMDA:4,5 g/dL ASPARTAT TRANSAMİNANZ AST:12 IU/L ALANİN AMİNOTRANSFERAZ ALT:12 IU/L ALKALENFOSFATAZ:68 IU/L DEMİR SERUM:105 mikrog/dL DEMİR BAĞLAMA KAPASİTESİ:212mikrog/dL KALSİYUM CA SERUMDA:9,7mg/dL FOSFOR PSERUMDA:3,2mg/dL POTASYUM K KANDA:3,9 mEq/L KLORÜR CL KAN VEDİGER SİVİLARDA:105mEq/L FOLAT SERUMDA:9,3ng/mL FERRİTİN:127,39ng/mL İNSÜLİN:6,1 uIU/mL TSH:4,046 uIU/mL SERBEST T3 RİA HARİCİ:2,24pg/mL SERBEST T4 RİA HARİCİ:1,12ng/dL GLİKOZİLE HEMOGLOBİN HB A1C:5,37 ASO NEFELOMETRE:172 IU/ml TOTAL IGE SEROLOJİ LAB: 51 IU/ML CRP NEFELOMETRİK:8,36mg/L RBC 3,83 10^6/µL HGB:12,1 g/dL HCT:35,9% MCV:93,7fL MCH:31,5pg MCHC:33,6g/dL RDW:13,1% PLT:*** *** **^3/µL MPV:8,5fL MAGNEZYUM:1.92 ÇİNKO SERUM.0.99 WBC:6,5 NE%:60,1 LY%:28,7 MO%: 7,8 EO%:3,1 BA%:0,3--VOLÜM ÖLÇÜMÜ:10 ÜRE İDRARDA spot:261 KEREATİNİN İDRAR spot:38,9 - RENK:Renksiz GÖRÜNÜM:Berrak DANSİTE:1.006 pH:6.0 GLUKOZ:Negatif PROTEİN:Negatif BİLİRUBİN:Negatif ÜROBİLİNOJEN:Normal KETON:Negatif NİTRİT:Negatif ERİTROSİT:4 LÖKOSİT:16 EPİTEL:1 KRİSTAL:0 BAKTERİ:4 - BİR ŞİKAYETİ YOKTU,İDRAR YOLU ENFEKSİYONU İÇİN KONTROL AMACIYLA GİTTİ.AĞRISI FALANDA YOK.ALBITROL 500 mg FLUZAMED 200 mg MUCOVIT C 600 mg SUDAFED MİKOSTATİN 48 ml CLARİTİNE 10 mg DOKTOR BU İLAÇLARI VERMİŞ..ZAMAN AYIRIP İLGİLENDİĞİNİZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM,İYİ ÇALIŞMALAR DİLİYORUM.

31 Mart 2018 00:08
Prof. Dr. Tevfik Rıfkı Evrenkaya
Dahiliye - İç Hastalıkları , Nefroloji

Sayın Bayboz, Tüm tetkikleri yapılmış ve böbrek fonksiyon testleri yapılmamış. Anneniz bu tetkikleri ( üre, kreatinin) yaptırdığında, bana iletirseniz, size yardımcı olmaya çalışırım. İyi günler dilerim.

2 Nisan 2018 08:08
DM
Soru Sahibi

Hocam merhaba anneme üre ve kreatanin testleri yapıldı...Yorumlarsanız çok sevinirim.ÜRE KANDA:35 mg/dL KREATANİN SERUMDA:1,8 mg/dL hGFH:29 dk/1.73m ÜRİKASİT SERUM:8,4 mg/dL İyi çalışmalar diliyorum.

11 Nisan 2018 22:45
Prof. Dr. Tevfik Rıfkı Evrenkaya
Dahiliye - İç Hastalıkları , Nefroloji

Sayın Bayboz, Annenizin böbrekleri % 29 oranında fonksiyon üretiyor. Bir böbrek yetmezliği var. Nefroloji uzmanınca görülmesi ve değerlendirilmesi gerekir. İyi günler dilerim.

12 Nisan 2018 09:14
DM
Soru Sahibi

Hocam merhaba annem ilaç kullanıyor...antibiyotik ve değişik bir kaç ilaç.bunlar değerlerde değişiklik yapar mı?İlaçlardan olabilir mi hocam.3 ay önce sonuçları iyiydi. ÜRE KANDA:36 mg/dL hGFH:52 dk/1.73m KREATİNİN SERUMDA: 1,1 mg/dL Şimdiden teşekkürler Saygılar

12 Nisan 2018 11:49
Prof. Dr. Tevfik Rıfkı Evrenkaya
Dahiliye - İç Hastalıkları , Nefroloji

Sayın Bayboz, Üç ay önce de, annenizin böbrek fonksiyonları % 52 düzeyinde imiş. Yani, bir böbrek sorunu var. Bulunduğunuz ilde bir nefroloji uzmanına başvurmanız gerekiyor. Lütfen ihmal etmeyin. Sağlık dileklerimle.

12 Nisan 2018 13:11
Prof. Dr. Tevfik Rıfkı Evrenkaya
Dahiliye - İç Hastalıkları , Nefroloji

?

12 Nisan 2018 14:05