ag
Soru Sahibi
22 Mart 2014 17:03

idrar yolu enfeksiyonu

Merhaba oncelıkle cevabnz ıcın sımdıden teşekkür ederım. *** *** ** te ıdrarım kanlı geldı. Hastaneye gidip tam ıdrar analızı yaptırdım.Sonucunda ıdrarımda erıtrosıt 233adet/her alanda, lokosıt 998 adet/her alanda, 50mg/dL protein ve bakteri goruldu. Bunun üzerine aynı ıdrardan kültür de bakıldı fakat kültürde bakterı gözlenmedi. Bir de kültür sonucunda polimorf nüveli lökostitler görüldü. Bu aşamada tanı nedir ve nasıl bir tedavi önerilir?

2 cevap
Cevaplar (2)
Uzm. Dr. Cengiz Güney
Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji

İdrarda eritrosit görülmesi periyodik aylık kanamalar dışında olduğunu düşünerek önem taşır.Bibrek taşı öykünüz var mı? Batın USG yaptırmanızda fayda var.Lökosit yoğun görülmüş buna karşın idrar kültüründe ajan patojen ürememiş. Antibiyotik tedavisi altındayken mi idrar numunesini verdiniz.Değilse ureplasma ve klamidya yönünden de kültür gerekir. Bir de PPD niz pozitifse ilk sabah İdrarında mykobakteri araştırması yapılmalı. İstanbulda çalıştığınız hastanede bu testlerin yanına hemogrami , CRP ,sedim testlerini de yaptırıp bana bildirirseniz daha yardımım olabilir.,

23 Mart 2014 12:20
ag
Soru Sahibi

Regl donemimden 3gun gecmisti. Daha once bobrek tasi oykum olmadi. Idrarimi verdigimde antobiyotik kullanmiyordum. Idrar tahlilimin sonucuna gore cipro 500mg 2x1 baslandi. Kultur sonucum 3gun sonrasinda cikti ama bakteri gozlenmedi. Onerdiginiz testleri yaptirdiktan sonra size tekrar danisacagim. Cevabiniz icin tesekkur ederim.

24 Mart 2014 06:16
Uzm. Dr. Cengiz Güney
Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji

İdrarda lökositin ve eritrositin yoğun görülmesi ,kültürde üreme olmaması ureaplasma ureolitikus,klamidya,mykobakteri tetkiklerini öne çıkarır.Mikro albumin yönünden de idrarın tetkiği,Batın UCG ,kanda hemogram , sedim CRP tetkikleri önem taşıyor. Cipro almanızı pek tasvip etmedim.Mikobakteri kültüründe aksamalara yol açar.Bol su içmeniz idrar Ph sını turunç tüketerek aside çekmeniz ve bütün bu tetkikler çıktıktan sonra ilaç almanız daha doğru olurdu.Geçmiş olsun.

24 Mart 2014 11:01