AN
Soru Sahibi
10 Mayıs 2014 10:27

idrar yolu enfeksiyonu ve crp yüksek

Hocam saygılar; ben ishal ve karın ağrısıyla hastaneye gittim . İdrar Mikroskobisi lökosit 15-20, epitel 8-10, bakteri az, eritrosit 7-8. İdrar Tetkiki(strip ile otomatik)sg 1,025 - ph 5,0 - keton 10 - urobilinojen norm - bilirubin neg - blood 250 - lökosit 75 - nitrit neg . Kreatinin 0,9 ALT 5 CRP 4,61 Sedimantasyon 24 , Hemogram normal degerlerde.Hocam bu değerlere göre idrar kültürü verdim. doktorum sonuç çıkana kadar cipro 500 mg 14 tablet günde 2 kez, flagyl 500mg 20 tablet günde 3 kez. reflor 250mg 10 kapsül günde 1 verdi. pazartesi tekrar gideceğim.İlaçları kullanmaya başladım . Hocam sizden ricam ben 23ekim2013 de Tavanıc 500 mg 7 tablet , 16 kasım 2013 de ornidon ford 500 mg 10 tablet, , 8 ocak ta amoklavin bıd 1000mg 10 tablet ve 26 şubatta yine kadın doğum doktorunun verdiği nidazol 500 mg 14 adet vajinal tablet ve sıneral 500 mg 10 tablet kullandım. özel bir hastanede rahim duvar kalınlığı nedeniyle küretaj olduktan sonra bu enfeksiyonlar başladı. bu kadar sık antibiyotik kullanmak doğrumu ne yapmalıyım.Şimdiden teşekkürler.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Yaşar Bağdatlı
Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji

ANLAŞILDIĞI KADARIYLA ÜROGENİTAL BİR İNFEKSİYONUNUZ VAR. genital salgıdan parazıt,mantar ve bakteri açısından incelenmesi gerekir.İdrar kültüründen ne sonuç elde edilmiş bilemiyorum.Yukarıda söylediklerim yapılmadan verilen tedaviler maalesef böyle olur.Almadığınız antibiyotik kalmamış gibi.Her yeni antibiyotik ileriye dönük ciddi bir olayda gerçek faydalanma ihtimalinizi azaltmış oluyor. Selam...

11 Mayıs 2014 09:04