ss
Soru Sahibi
28 Şubat 2014 16:15

Hocam

Merhaba hocam ben 22 yaşındayım 5 yıldır idrar yolları enfeksiyonu yaşıyorum. Doktorlar antibiyotik veriyorlar ve ben bu antibiyotik i 1 ay içinde 3 defa bitirdim ve tekrar tahlil yaptırdigimda idrarda yine yüksek oranda enfeksiyon çıktı. Ve idrar yaparken yanma ve tam boşalamama var idrarda sonrada ağrı var sizce ne yapmalim cevabiniz icin simdiden tesekkur ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Yrd. Doç. Dr. Hilmi Tezgel
Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji

İdrar yolları enfeksiyonlarının ilk nedeni anatomik yapıdır. Kadınlarda anüs (makat) ve idrar deliği ağzı birbirine çok yakındır. İdrar yollarında etkili olan bakterilerin % 90'ı anüsten idrar deliği ağzına taşınırlar ve bulaşırlar. Bu nedenle taharetlenme dediğimiz tuvalet sonrası temizlenmede arkadan öne değil de önden arkaya şeklinde olmalı. Tuvalet kağıdı anüse temas ettikten sonra tekrar öne temas ettirilmemeli ve hemen atılmalı. Su ile yıkamada da aynı şekilde hep önden arkaya. Ama el anüse temas etmişse asla idrar deliğine dokunmamalı. İkinci önemli konu su içimidir. İdrar özellik olarak bakterilerin üremesi için gerekli tüm gıda maddelerini içerir. Bir bakteri de 20 dakikada bir sayısını ikiye katlar. Tek bir bakteri 20 dakika sonra 2, 40 dakika sonra 4, 60 dakika sonra 8, 2 saat sonra 64 adet ve 15 saat sonra ise milyonlara ulaşır. Bu nedenle idrarınızı tutmamanız ve sık idrar yapmak için de bol su içmeniz gereklidir. Ayrıca ayaklarınızı daima sıcak tutunuz, yazın asla ıslak mayo ile oturmayınız. Önce bunları uygulayın, sonra yine görüşelim.

28 Şubat 2014 16:55