aa
Soru Sahibi
12 Ağustos 2014 21:39

hiv bulaşırmı

Saygıdeğer hocam merhaba.bir bankanın vezne kısmında çalışıyorum haliyle günde yüzlerce insanla karşı karşıya çalışıyorum.bugün parmağımın içinde bir kırmızı leke gördüm sildim ancak kan kalıntısı gibi geldi.emin olamadım ne olduğundan.kanın olduğu bölgede sonradan farkettiğim çok ufak bir deri kalkması olmuş ancak gözle zor anlaşılacak kadar küçük ve alt deriye ulaşmayan çok hafif bir parça sanki kurumuş deri gibi.sizce böyle bir durumda hiv bulaşından bahsedilebilir mi? Bir sorum daha olacak hocam.işim gereği çok fazla kişiyle muhatap olmaktan antibakteriyel ve açıklamasında hiv,hbv yi öldürücü etkili olduğu belirtilmiş el temizleme sıvıları kullanıyorum.bu sıvılar ele uygulandıktan sonra belirli bir süre koruma sağlar mı yoksa anlık bir etkisi mi vardır.cevaplarsanız çok memnun olurum.işlerinizde kolaylıklar dilerim hocam

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Engin Seber
Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji

Sayın Ahmet, Elleri gerekli sıklıkta el yıkamak veya antiseptiklerle mikroorganizmaları uzaklaştırmak korunmada en uygun yöntemlerdir.Siz devamlı para vb materyali elliyorsanız ellerinizde bir çok mikroorganizma olacağını gösterir.Sağlam dokudan bu mikroorganizmalar temas yolu ile vücuda girmez.Elinizi ağzınıza gözünüze sürerseniz mikroorganizmaları alırsanız, hasta olabilirsiniz.Para ile HIV bulaşı bildirilmedi.El yıkamak en iyi koruyucu yöntemdir.Dr. Engin SEBER

13 Ağustos 2014 17:13