bb
Soru Sahibi
23 Nisan 2018 21:27

hiv bulaşıııı

selam şafak bey 1-)4-5 sene önceki ilişkilerde hiv enfektesi olsa bu bugünki anti hiv tahlilinde cıkarmı ? 2-) ben bir ilişki yasadım virüsün vucuda girme olasılığı ve yerine göre antikor olusumu uzar mı ? 3-) ilişkimden 21. gün ve 51. gün anti hiv testi fakğlte hastanesinde yaptırdım negatif geldi vücüdumda hiv yok kesin diyebilirmiyiz belirtide yasadım cevaplarınız icin simdiden tesekkürler

6 cevap
Cevaplar (6)
Uzm. Dr. Şafak Göktaş
Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji , Medikal Estetik Tıp Doktoru

1-4-5 sene önceki virüs en son yapılan testte çıkar. 21. ve 51. gün Anti-Hiv için erken. 90. günden sonra tekrar kontrol ettiriniz. 90. günden önce sadece HIV RNA PCR testi yaptırarak kesin sonucu öğrenebilirsiniz.

24 Nisan 2018 14:48
bb
Soru Sahibi

80. gün anti hiv 4. nesil test oldum hocam sonuc gene 0.14 negatif geldi 2 aydır boğazlarım bir tuhaf artık hiv virüsü olsa belli olurmuydu ki yardım edin sağolun

1 Mayıs 2018 00:32
Uzm. Dr. Şafak Göktaş
Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji , Medikal Estetik Tıp Doktoru

90. günden önce bu teste kesindir diyemiyoruz bu yüzden 90 dan sonra Anti-Hiv ile kontrol ettiriniz

2 Mayıs 2018 11:35
Uzm. Dr. Şafak Göktaş
Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji , Medikal Estetik Tıp Doktoru

90. günden önce bu teste kesindir diyemiyoruz bu yüzden 90 dan sonra Anti-Hiv ile kontrol ettiriniz

2 Mayıs 2018 11:37
Uzm. Dr. Şafak Göktaş
Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji , Medikal Estetik Tıp Doktoru

90. günden önce bu teste kesindir diyemiyoruz bu yüzden 90 dan sonra Anti-Hiv ile kontrol ettiriniz

2 Mayıs 2018 11:37
Uzm. Dr. Şafak Göktaş
Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji , Medikal Estetik Tıp Doktoru

90. günden önce bu teste kesindir diyemiyoruz bu yüzden 90 dan sonra Anti-Hiv ile kontrol ettiriniz

2 Mayıs 2018 11:37
Uzm. Dr. Şafak Göktaş
Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji , Medikal Estetik Tıp Doktoru

90. günden önce bu teste kesindir diyemiyoruz bu yüzden 90 dan sonra Anti-Hiv ile kontrol ettiriniz

2 Mayıs 2018 11:37
Uzm. Dr. Şafak Göktaş
Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji , Medikal Estetik Tıp Doktoru

90. günden önce bu teste kesindir diyemiyoruz bu yüzden 90 dan sonra Anti-Hiv ile kontrol ettiriniz

2 Mayıs 2018 11:38
bb
Soru Sahibi

hocam 102 gün üstüne anti hiv testi yaptırdım tekrar negatif geldi artık %100 hiv virüsi yok diyebilirmiyiz sayın hocam. birde astım tedavisi görüyorum fixdual kullanıyorum kortizon varmı acaba antikor olusumunu etkiler mi baskılar mı

4 Haziran 2018 00:16
Uzm. Dr. Şafak Göktaş
Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji , Medikal Estetik Tıp Doktoru

İlaç testi etkilemez, konuyu kapatabilirsiniz.

4 Haziran 2018 12:21
bb
Soru Sahibi

hocam bu test kesin sonuc olarak alabilir miyiz acaba pcr rna testi yaptırmakda fayda olur mu insan ister istemez korkuyor birde eklem ağırılarım var sizce bu hivle ilgili midir yardımcı olursanız sevinirim

5 Haziran 2018 00:08
Uzm. Dr. Şafak Göktaş
Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji , Medikal Estetik Tıp Doktoru

Başka test yaptırmanıza gerek yok.

6 Haziran 2018 15:51
bb
Soru Sahibi

hocam merhaba iyi calısmalar rahatsız ediyorum kusura bakmayın aklıma takılıyor o yüzden yine test yaptırdım 120 gün üstüne o da anti hiv negatif geldi ama hocam ( fixdual ve ventolin inhaler kullanıom) bunlar da kortizon tedavisi oluyor testi etkiliyor diyorlar acaba gercekten öyle mi ilacları 1 ay bırakıp kullanmasam sonra test mi yaptırsam cevabınız iciin sağolun

2 Temmuz 2018 10:41
Uzm. Dr. Şafak Göktaş
Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji , Medikal Estetik Tıp Doktoru

Kullanmış olduğunuz ilaçlar bu testi etkilemez.

2 Temmuz 2018 10:50
bb
Soru Sahibi

hocaam ben şimdi evlendim 2 hafta oldu eşim mide bulantısı halsizlik ates yüksek devam ediyor ve cok üsüme oluyor eklemleri cok ağırıo ona demedim ama acaba benden bir bulaş mı oldu ona hiv bulasmıs olabilir mi yardım edin sağolun hocam 120. gün alınan negatiflik ilaclar da kullanıom esim acaba benimle mi ilgili hasta

3 Temmuz 2018 00:22
Uzm. Dr. Şafak Göktaş
Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji , Medikal Estetik Tıp Doktoru

Eşinizin şikayetleri için muayene ve tetkik yapılması gerekiyor. Sizin hiv sonucunuz negatif olduğu için, ilgili olduğunu düşünmüyorum.

4 Temmuz 2018 11:43