AY
Soru Sahibi
8 Şubat 2014 13:33

hipertiroid

hocam benim tiroid bezleri doğumdan sonra hızlı çalışmaya başladı 1 sene ilaç kullandım sınırın içine girmiştim 4 ay oldu bıraktım şimdi tekrar yükselmeye başlamış değerler acaba 2-3 aydır lahana karnabahar balık türü şeyler yemiştim dikkat etmemiştim yani ondan tekrar yükselmiş olabilirmi? bir de ben emzirdiğim için o dönem propycil kullandım ve bu ilacın 1 seneden fazla kullanılmadığı söylendi şimdi tekrar o ilacı kullanırım yoksa operasyon falan mı geçiririm. bi de bana yalancı nodül var dendi o ne demek bir türlü öğrenemedim cevaplarsanız sevinirim

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Zeynel Beyhan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları

Sayın Yasemin Hanım, Sizin hastalığınızın önemli bir özelliği tekrarlayıcı olması.2.basamak tedaviye geçmek gerekir(radyoaktif iyot,yada cerrah buna sizi takip eden hekim karar verecektir)yediğiniz şeylerle ilişkisi yok.Propycil emzirme döneminde rahatlıkla kullanılabilir.Bir yıl diye bir sınırlaması yoktur(yan etki olmadıkça)Bu hastalığın seyrinde tiroid de gerçek nodüle benzemeyen yalancı nodüller gözükebilir.Bu Us bulgusudur.Saygılar

10 Şubat 2014 08:51