11 Ocak 2014 23:49

hidrosel

merhaba aydın bey benim 3 yaşında oğlum var bundan 10 gün önce oğlumun sağ kasığında bir şişlik farkettim ağlayınca hareket halinde ve kabızlık sıkıntısı olduğu için özellikle ıkınırken şişiyordu sonra yattığında şişlik azalıyor ama kaybolmuyordu çocuk cerrahisine götürdüm elle muayene etti ve ultrason istedi sonuç sağ inguinal bölgede kanal içerisinde 32*12 mm boyutunda oval ve düzgün konturlu anekoik kordon kisti olarak belirlendi size sorum şu 32*12 mm çok mu yüksek bir boyut ameliyat acil gerekir mi yaşı 3 küçülme olasılsığı var mı ne yapmalıyım yada en fazla ne kadar süre bekleyebilirim lütfen bana yardımcı olun oğlum doktor korkusu yaşıyor pisikolojik ilaçlar kullanıyor mecburi sünnet sonrası travma geçirdi tekrar bir ameliyat onu nasıl etkiler bilmiyorum ayrıca çok hareketli ilaçlar yan etki yapıyor ameliyat sonrası bakımında bu durum ameliyat yerine zarar verirmi birde gittiğim dr bana ağlamaması bağırmaması ve fazla hareket etmemesi gerekiyor dedi küçülmesi %30 2 ay bekleyelim tekrar bakalım dedi aydın bey lütfen beni aydınlatın şimdiden çok teşekkür ediyorum allaha emanet olun.....

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Aydın Yağmurlu
Çocuk Cerrahisi , Çocuk Ürolojisi (Cerrahi)

Bence ameliyat olmasında fayda var. Kendiliğinden gerileme ihtimali çock düşüktür.

12 Ocak 2014 18:16