22 Ocak 2014 23:07

Heterojen Karaciğer Bulgusu neyi gösterir?

Merhaba, Ultrasonda bir defa Heterojen Karaciğer bulgusu çıkması Karaciğer açısından nasıl bir tehlike taşır? Neyi gösterir? Kalıcı olmayıp, sadece bir akut krizin belirtisi de olabilir mi? Yoksa illâki kötü bir karaciğer hastalığını mı düşündürür? Bu bulguyu radyoloğun karıştırabileceği başka yanıltıcı bir hastalık bulgusu olabilir mi? Meselâ mide ödemi, pangastriti veya Duedonit Ultrasonda Karaciğer bölgesini heterojen gösterir mi, Radyoloğu yanıltarak? Karaciğer bölgemde batma tarzında derinden gelen karın sağ üst tarafım merkezli acılarım-ağrılarım oluyor. Pankreas ve Mide bölgemde de çok şiddetli ağrılarım bulantılarım oluyor. Sırt ve yan ağrıları yaşıyorum. Sırtla midem aynı anda ağrıyor. Bulantı ve iştahsızlıklar yaşıyorum. Bir de karnım şiş ve çok ağrılı, 4 aydır adet kanaması olamıyorum. Pelvik Inflamatuar Hastalık ve Nefrit tanılarım da var. Ayrıca Sjögren Sendromu hastasıyım ve sürekli çok yorgun, bitkinim. Sizce heterojen karaciğer gelip geçici bir atak bulgusu olabilir mi? Önemsiz diyebilir miyiz? Teşekkürler...

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhabalar. Sjögren sendromu tanısı olduğunu belirtmişsiniz. Bu hastalık, başta kas-iskelet sistemi olmak üzere, akciğer, damar, böbrekler, mesane, lenf nodu, karaciğer, pankreas, gastrointestinal ve sinir sistemi, gibi birçok organ ve sistemi tutulabilir.Ultrasonda mide ve bağırsak hastalıkları ile karaciğerin karıştırılması söz konusu değildir. Karaciğerin heterojen olmasının kitaplar dolduracak kadar sebebi olabilir. En sık karşılaştığımız sebep yağlanmış bir karaciğerde yağlanmamış alanlar olabilir. Kontrol ultrason önem taşır. Onun dışında akut sebepler arasında karaciğerin kanlanmasında bozulma ve nekroz olabilir ya da bölgesel bir heterojenite kitlesel bir durum anlamı taşıyabilir. Sadece "heterojen" demek şu an çok anlam ifade etmedi bana. Bu aşamada yorum yapmak sadece uzaktan ahkaşm kesmek olacak. Bu nedenle 2-3 ay içinde kontrol ultrasonogafisi yaptırmanızı öneririm. Radyoloğun karıştırması ya da radyoloğu yanıltacak bir durum söz konusu olduğunu sanmam. Geçmiş olsun dileklerimle, sevgiler.

23 Ocak 2014 10:55