uT
Soru Sahibi
24 Aralık 2013 01:33

hepatit b sonucu

merhabalar.benim iki sorum olacaktı hocam.birinci sorum ben iki ay sonra evlenecem ve nişanlım hepatit b taşıyıcısı.ben hepatit markırlarıma baktırdım ve değerler şöyle:.HBSAG:0,10 NEGATİF,ANTİHBS:1000 POZİTİF,ANTİ HCV:0,13 NEGATİF.hocam doktor bana aşı olmana gerek olmadığını bağışıklı oldugumu söyledi ve sizde bu değere bakarak aşı olmam gerekiyormu cevaplarsanız sevinirim çünkü iki ayım kaldı evlenmeme.ikinci sorum ise hpv aşısını ben bir erkek olarak banada yapılmasında bir sakınca varmı yaşım 25.şimdiden cevaplarınız için teşekkürler.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Onur Özgenç
Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji

Talha Bey, hepatit B'ye karşı yüksek düzeyde doğal bağışıklığınız var. Aşı olmanıza gerek olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim, hiçbir endişeniz olmasın. Bu değerler ömür boyu sizi hepatit B'den koruyabilir. HPV aşısının erkeklerdeki yarar ve sonuçları ile ilgili olarak, erkeklerde yapılan çalışmalarda yeterli kanıt olmadığından, erkeklere rutin HPV aşısı uygulaması söz konusu değil.

24 Aralık 2013 12:05