YS
Soru Sahibi
11 Nisan 2016 18:05

Henoch sjögren sendromu

22 yaşındayım igA hastasıyım ve geçirdiğim tonsilit sonrası 2 hafta sonra ayaklarım da ki purpura belirtisiyle biyopsi yapıldı ve hsp tanısı koyuldu ilaç kullandım suan hiç bi şikayetim yok. Fakat bu hastalik böbreklerimi etkiler mi nelere dikkat etmem gerekir

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Tolga Enver Yücetürk
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Günaydın Sevda Hanım, Hastalıklar konusunda bazı bilgiler ve isimlerde karışıklık olmuş gibi görünüyor. Sizin bahsettiğiniz hastalığın adı Henoch Schönlein Purpurası (HSP), Sjögren sendromu ise tamamen farklı bir hastalık. HSP sıklıkla geçirilen bir enfeksiyon sonrası ortaya çıkan bir durumdur ve genç yaşlarda görüldüğü ve kontrol altına alındığı takdirde genelde pek tekrar etmez. Ancak yine de uzayan ateş, karın ağrısı, cilt döküntüsü ve eklem ağrıları gibi durumlar olursa uyanık olmak ve bir romatoloji uzmanına kontrole gitmekte fayda var.

12 Nisan 2016 09:45