ga
Soru Sahibi
18 Mart 2015 19:33

hayırlı günler hocam size sorum annemin geçirmiş olduğu pulmoner emboli hakkında

annemin yaklaşık son 1 yıldır nefes darlığı kalp çarpıntısı şikayetleri vardı artık merdivenleri yürüyemez duruma gelmişti çok kısa mesafelerde bile nefes alamaz duruma gelmişti bir çok doktora gittik gittiğimiz her doktor anneme farklı bir teşhis koydu.kimi tansiyon ilacı ekledi kimi kalple alakalı ilaç verdi bu arada annemin tüm kalple alakalı testleri yapıldı temiz çıktı diğer bakalıbilecek her şeye bakıldı fakat annemin sorunun çözecek teşhis konulamadı en sonunda araştırmaların sonucunda cerrahpaşa tıp fakultesınde kardiyoloji alanında prof olan bir doktora gıttık saolsun oda bızımle ılgılnedı ve bize en son çare anjijo yapmamız gerektiğini söyledi kabul ettik orda anjiyo geçirdi annem çok şükür anjıyo sonucu tertemiz çıktı ertesi gün taburcu olmayı beklerken annem bu son 1 yıldır yaşamış oldugu sikayerlerinde üstünde bir rahatsızlık geçirdi yataktan kalkamaz duruma geldi tansiyon değerleri çok yukarlarda seyretti sonrasında doktorların yapmış oldugu testler sonucunda annemin pulmoner emboli geçirdiği ortaya çıktı doktorumuzun söyledğine göre son 1 yıldır annemim yaşamış olduğu şikayetlerin sebebide bu oldugunu söyledi ardından tedavi süreci başladı klexan tedavisi 1 hafta 10 gunun sonunda annemi taburcu ettiler artık yapılacak herşeyin yapıldıgını soyleyıp fakat annem kendını bir türlü toparlayamadı baş dönmesi halsizlik tansiyonda dengesizlik bu seferde vakıf gurebaya gittik ve annem 5 gundur hastanede yatmakta burdada bir çok test yapıldı akcıgerde her hangı bır pıhtı kalmadıgı soylendı butun testler gayet normal oldunu soyluyolar fakat annemin halen bu yasamış oldugu sıkıntının neden kaynakladıgını anlamadıklarını soyluyolar sizin bu konuyla ilgili tavsiyeniz nedir sayın hocam neden kaynaklanıyor olabılır annemin cerrahpaşadan bize verilen epikriz raporunada size yolluyorum cevabınız için şimdiden çok teş ederim

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. M. Levent Erkan
Göğüs Hastalıkları , Alerji ve Göğüs Hastalıkları

Bir hastaya ezbere teşhis konulamaz. Yani ben uzaktan bir sonuca varamam. Ancak emboli bütün bu şikayetleri yapabilir. Emboli tanısından sonra yapılan tedavi ile , 6 ay sonraki fimlerde emboli kaybolmuş olabilir. Bu nedele emboli yok diyor olabilirler. Bence inandığınız bir doktorun takibine girin ve oradan ayrılmayın. Geçmiş olsun.

19 Mart 2015 08:28