TM
Soru Sahibi
19 Ocak 2016 12:31

hamilelikte d vitamini

iyi günler doktor hanım, ben hamileliğimde 27. haftamdayım. DEcavit hap ve demir hapı kullanıyorum. ayırca balık yagı hapı alıyorum. rutin kontrollerimde d vitamini degerim 13 çıktı. 10 sınır kabul ediliyordu. d vitaminimi artırmak için ne yapmalıyım, vitamin ilacı haricinde ektra başka bir d vitamini takviyesi almamda bir sakınca var mı cev<bınız için teşekkürler

2 cevap
Cevaplar (2)
Uzm. Dr. Mürüvvet Sarıyar
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Decavit demir hapi omega 3 haplarini kullanmaniz cok iyi ayrica kalsium ve Dvitamini almaniz gerekli D vitamini dogal olarak gunese cikmakla cilt tarafindan yapilir Ama kis mevsiminde oldugumuz icin fazla gunes gormuyoruz.ilaclarla almaniz gerekli .Cesitli sekillerde alabilirsiniz hap seklinde calcium magnezium ve cinko iceren OSTEOCARE hapini gunde 2 defa 1 adet tok karnina alabilirsiniz. ,efervesan tablet seklinde CAL-DE-VITA olabilir gunde 1 kez 1 bardak suda eritip icebilirsiniz Sadece D vitaminini dahiliyeci arkadaslar ampulu suya kirarak veriyorlar Dozunu onlar ayarlarlar. Hamile oldugunuz icin osteocare veya cal De Vita yi tercih ederim.

19 Ocak 2016 21:32
TM
Soru Sahibi

Doktor hanım öncelikle anlayışlı tavrınızdan ve ilginizden ötürü çok teşekkür ederim.sağlık ocağında rutin kontrollrde kolesterol değerlerime de bakıldı.ancak 12 saat açlıktan bahsetmeden yaptılar. DEğerlerim kolesterol referrans0-200 arası benim değerim 288 çıktı. LDL kolesterol referans 0-130 arası benim değerim 162 çıktı.son olarak trigliserid referans 0-150 benim değerim 336 çıktı. Hamur işi vs asla tüketmiyorum zeytinyağı harici tüketmiyorum yemeklerde. son derece dikkatli olduğumu düşünürken çok şaşırdım bu değerlere. Acaba hamileliğin verdiği doğal bir şey olabilir mi nerede yanlış yaptığımı bulamıyorum inanın ki. İlk hamileliğim olduğu içinde biraz evhamlıyım. cevabınız için şimdiden çok çok teşekkür ederim.

21 Ocak 2016 21:46
Uzm. Dr. Mürüvvet Sarıyar
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Merhaba kolesterol tetkikleri mutlaka ac olarak yapilir. Bence tekrar ac olarak gidin ve test tekrarlansin. Yine bu sekilde yuksek cikarsa tabiiki onemlidir. Ama kolesterolun % 80i genellikle endogen dedigimiz vucut tarafindan yapilir bu durum genetiktir yani ailede varsa yuksek cikar.% 20 kadarini biz rejim ile etkileyebiliyoruz. En yararli sey her gun 1 saat yurumektir. Gebelikte yukselebilir.Ac olarak yapilan testlerde de yuksek cikarsa dahiliye uzmani ile gorusun ,diyetinizi ayarlayin ve yuruyusu ihmal etmeyin.Total kolesterol 250 altina duserse cok fazla dert etmeyin .Tabiiki ayda 1 kilodan fazla almayin

22 Ocak 2016 01:07