KD
Soru Sahibi
1 Eylül 2016 21:01

Halluks Valgus Ameliyatı H.

Sayın Hocam Merhaba; Ben 2013 yılı Ekim ayında sol ayak baş parmağımdan Halluks Valgus ameliyatı oldum. Doğuştan ayaklarımda spastik pareparazi denilen bir rahatsızlık var. Onun etkisi ile parmak uçlarına basarak yürüyorum. O da baş parmakların yamukluğuna neden oldu. Halluks Valgus ameliyatı ile parmağıma vida ve plak takıldı. Takılan plakın geçen ay kırıldığını anladım. Ayakta kalıp adım atamaz hale gelmiştim. Film çektirdiğimizde plakın kırıldığını anladım. Ömür boyu kalacağı söylenen bir plakın 3 senede kırılması normal midir ? Ben 3 yılda bir ameliyat olmak istemiyorum, zor ve psikolojik olarak insanı etkileyen bir süreç ve ameliyat bu. Bu plakı üreten firmalara böyle kırılmalara karşı bir hukuki süreç başlatıp dava açsam ne gibi sonuçlar elde ederim. Şimdiden teşekkür eder saygılar sunarım.

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Kürşat Teker
Ortopedi ve Travmatoloji

Plak kırılması en kaliteli üretim plaklarda bile olabilir. Nedeni kemikte yapılan işlem sonucu kaynama beklenen bölgede kaynama gerçekleşmemesidir. Hiçbir plak ömür boyu yük taşımak üzere üretilmez. Sadece kemik kaynayıncaya kadar 2-3 ay görev görürler. Kemik kaynadıktan sonra çıkarılmalarında bir sakınca da yoktur çünkü görevlerini tamamlamış olurlar. Yani bu tür bir hukuki süreçle hiçbir yere gidemeyeceğinizi düşünüyorum. Yapılan her tedavi de yüzde yüz başarılı olacak diye bekleyemeyiz. Tedavi sürecinde bazen başarısızlıklar olabilir. Bunların nedenleri anlaşılmaya çalışılarak tedavi sürecine devam edilmelidir. Fikir almak için doktorunuzla tekrar görüşebilir ya da farklı bir doktora muayene olabilirsiniz.

3 Eylül 2016 17:29