kv
Soru Sahibi
27 Mayıs 2016 10:45

gut ilaçları

merhaba hocam ben aksaray ilindeyim ve 5 ay önce gut teşhisi konuldu. ayagımda agrı yok ama biraz şişlik kaldı. son tahlılımde ürik asit 5,5 e inmiş. su anda ürikoliz kullanıyorum.ama ayagımda bi şişlik kaldı. kolsini hangi durumlarda kullanmalıyım? iki ilaç aynı anda kullanılır mı ve agrı olursa ne yapmalıyım?

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Ayşe Nur İzol Torun
Dahiliye - İç Hastalıkları , Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları

Şişliğin inmesi gut atağı sonrası zaman alabilmekte. Bir daha atak geçirmemek için mutlaka früktoz şurubu içeren besinler, sakatatlar ve aşırı alkol tüketiminden mutlaka kaçınmalı, kırmızı et, deniz ürünleri, şekerli şeyler, tuz ve doğal da olsa meyve sularını sınırlı tüketmeli, ağırlıklı olarak az yağlı vd yağsız süt ürünleri ve sebzeleri tercih etmelisiniz. Akut bir atak geçirmeniz durumunda kolçisin önerilebilir. Ancak ilk tercih olan allopurinol ile zaten hedef ürik asit değerlerini yakalamışsınız. Bazen şişlikler tofüs dediğimiz yapılar olup geçmeyebilir de. Bence yanıtınızı bir doktorun gözlem ile değerlendirmesi için doktorunuzu ziyaret ediniz. Geçmiş olsun.

9 Haziran 2016 07:09