ÇM
Soru Sahibi
22 Nisan 2015 13:38

Gögüs ve sırt ağrısı

Hocam iyi günler yaklaşık 2 aydır sırtımda ve göğüsde ağrılar var. Bu ağrılar esneme hareketleri yaparken daha da artıyo ve batma şeklinde oluyor. Ayrıca ayakda iken omuzlarımı aşağıya doğru ittiğim zaman çok ağrı oluyor omuzlarım ağrıyor. Omuzlarımı ileri ve geriye doğru ısınma hareketleri yaptığım zaman sırtımdaki omirilikden ve omzumdan sesler geliyor. Duruş pozisyonuma göre derin nefes aldığım zaman sırt, göğüs de batma tarzında bi ağrı oluyor. Boyun fıtığı veya boyun düzleşmesinden bü tür ağrılar olabilir mi? yoksa akciğerlerle ilgili bi hastalık mı olabilir. Bu arada hep oturarak çalışıyom bankada. Bu ağrılar yüzünden yaşam kalitem düştü. Ayrıca hocam sabah kalktığımda çok yorgun hiç dinlenmemiş ve omuz, sırt ve gögüs ağrıları ile uyanıyorum.

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Nurdan Kotevoğlu
Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon , Romatoloji (Fiziksel tıp ve Rehabilitasyon)

Fibromiyalji olabileceği gibi , torasik çıkıl sendromu da olabilir. Muayene sonrasında görüntüleme çalışmaları ile karar verilebilir. Geçmiş olsun

22 Nisan 2015 16:54
ÇM
Soru Sahibi

Hocam ağrılara dayanamadım emar çektirdim. Mr servikal Teknik: T1A SE ve T2 A SE sagital, aksiyel GRE Kemik yapılarında hafif derecede osteoartrozik değişiklikler izlenmiştir. Disk sinyal intensiteleri azalmıştır. Servikal lordoz düzleşmiştir. Vertebra korpus yükseklikleri normaldir. C2-3 disk medulla spinalis ilişkileri tabi olup subaraknoid mesafe korunmuştur. Bilateral intervertebral foraminal açık olup rootlar tabi görünümdedir. Belirgin kök basısı saptanmamıştır. C3-4, C4-5 disklerinde minimal diffüz taşma vardır. Kökler serbesttir. C5-6 diskinde sağ paramedian protrüzyon vardır. Dura basılmıştır. Kökler serbesttir. C6-7 diskinde diffüs taşma vardır. Kökler serbesttir. Spinal kord yapı ve intensitesi normal olarak değerlendirilmiştir. Spinal kanal ve paraspinal alanlar tabidir. Sonuç: 1- ılımlı servikal spondilo-artroz, diskal yapılarda desikkasyon, servikal lordozda düzleşme 2-C3-4, C4-5 disklerinde ılımlı posterior annüler bulging 3- C5-6 diskinde sağ paramedian protrüzyon 4- C6-7 diskinde diffüz annüler posterior bulging

25 Nisan 2015 16:03
Prof. Dr. Nurdan Kotevoğlu
Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon , Romatoloji (Fiziksel tıp ve Rehabilitasyon)

İlça tedvisi ile rahatlamazsa fizik tedavi dennebilir. Önmeli bir fıtığınız yok. uyguın egzersizle rahat edersiniz. Geçmiş olsun

28 Nisan 2015 09:09