KF
Soru Sahibi
7 Mart 2018 16:50

Gizli Varis

Merhaba, 6 ay önce ayak bileğimden iç bacağıma doğru şişlik farkedip doppler ve mr tettikleri yaptırdım. Sonuç hafif ödemli çıkmıştı. Şikayetlerim geçmeyince yeniden doppler yaptırdım sonuç: Sol alt ekstremite femoropopliteal bölge derin venleri ile krural bölge derin venleri ve vena saphena magna önce B mod ile incelendi. İncelenen venler normalden hafif geniş olup,damar cidarları düzenli izlendi. Venöz yapılar tüm segmentlerde kompressıbl olup,lümende belirgin trombüs izlenmemiştir. Renk modunda yapılan incelemede lümen renkle augmentasyonla dolum göstermektedir. PW Doppler ile akım normal respiratuar fazisite göstermektedir. Augmentasyona yanıt tamdır. Sol safenofemoral bileşkede valsalva ile 1-2 saniye süren reflü izlenmiştir. Bu sonucu nasıl değerlendirirsiniz? Varis çorabı kullanmama ya da operasyonlara ihtiyaç var mıdır?

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Aybanu Gökçen
Kalp Damar Cerrahisi

Gönderdiğiniz sonuçlara göre ameliyata gerek yoktur. Ancak, herzaman söylüyorum biz kağıtları değil hastaları tedavi ediyoruz. Bacağınızdaki şişliğin sebebini anlamak gerekir. Varis çorabı mutlaka faydalıdır. Ben zaten giyilmesini öneriyorum. Ancak hangi basınçta ve hangi seviyede giymek gerekir hastayı değerlendirdikten sonra karar verilebilir. Çok geçmiş olsun

7 Mart 2018 23:45