as
Soru Sahibi
30 Ocak 2015 23:13

gelişim

mrb hocam size iki sorum olucak izninizle 1 yaşında kızım var sırt üstü yattıği zaman öyle kalıyo gece uyuttuğumuza aynı şekilde kalıyor hiç dönmüyor uyanıkkende sırt üstü yattığında kalkamıyor dönemiyor .geri kalan her şeyi normal gibi emeklemedi hiç direk sıraladı şu andada ufak ufak yürüyor kendi başına otururken ayağa kalkabiliyor algıları normal hocam bu durumla ille ilgili sıkıntı varmıdır gelişim geriliği gibi yoksa bu durumlar olabilirmi ikinci sorum gece uyku sorunumuz azami saatte bir kalkıyo gece boyu sallamak emmek kucakta olmak istiyor gece 4 saat felen aralıksız uyduğunu hatırlamıyoruz bunun için bir öneriniz varmı tşkm ederim...

1 cevap
Cevaplar (1)
Dr. Öğr. Üyesi Ceyhun Caferov
Çocuk ve Ergen Psikiyatristi

Merhaba sırtüstü yattığında kalkamaması normal olabildiği gibi bazı iskelet ve kas problemine bağlı olabilir.nörolojik muayene yapılması faydalı olabilir. Gece uyumak konusunda eğer size bağımlılık varsa gece sık sık kalkması normaldır. yani emiyorsa yada sallayarak uyutuyorsanız size bağımlılık artar ve sık sık uyanır. bunun için uykuya gecerken emzirmeyin ve sallamayın kendi yatagında uyusun bir kaç gün ağlar daha sonra alışır.uykuya daha kolay geçmesi için bir kaç gün zaditen damladan 2 damla verebilirsiniz kolay gelsin

31 Ocak 2015 22:32