YT
Soru Sahibi
20 Aralık 2016 17:24

Gelişim geriliği şüphesi!

Merhaba oğlum 16 aylık oğlum var henüz konuşamıyor. Anne baba da demiyor. Sadece dededede diyo ce ee yapıyor. 11 aylık yürümeye başladı. Annen kim baban kim diyince bakıyo bize babaneyi de tanıyor. Eline birşey verip al babana götür diyorum götürüp veriyor. Ben gelişim geriliği mi gösteriyor diye şüpheleniyorum yaşıtları konuşmaya başladı çünkü!

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Seçil Gassaloğlu
Çocuk ve Ergen Psikiyatristi

Merhaba. Her çocuğun gelişimi kendine özgüdür. Anlamlı kelimelerin başladığı aylar çocuktan çocuğa değişebilir. Karşılıklı oyunlar oynayabilen, heceleyebilen, komutları anlayan bir bebekte yapılması gereken, ortamı zenginleştirmektir. Konuşmanın başlamasını destekleyecek bir ortamı hazırlamak için, bebeğinizin elektronik aletlerle ilişkisini kesmeniz (televizyon, tablet, telefon izletmeyin), bol bol yaşıtları ile bir araya getirmeniz, bol konuşmalı oyunlar oynamanız faydalı olacaktır. 18 aylık olduğunda hala anlamlı kelime yoksa bir çocuk ve ergen psikiyatri uzmanına muayene ettirebilirsiniz.

21 Aralık 2016 11:05