27 Haziran 2016 10:33

geçmeyen ishal

merhabalar; iftar ,başlangıcın dan beri geçmeye ishalim var.yaklaşık 20 gün.devlet hastahanesine tedavi için başvurdum.gerekli kan ve geita testleri yapıldı.sonuçlar da kan ve geita tesderin desonuçlar normal çıktı.endoskopi de isten di.reflü,gastrit cıktı,alınan parça da temiz cıktı. bu testler den başka yaptırmam gereken testler var mıdır?test sonuçlarına göre kolonoskopi istemediler. oruç tumam dan kaynaklanan ishal olabilir mi?mi de rahatsızlıkları ishal de etkili midir? bu konular da aydınlatmanızı rica ederim. yanıtnız için tşk ederim

1 cevap
Cevaplar (1)
Dr. Öğr. Üyesi Halil Kutlu Erol
Dahiliye - İç Hastalıkları

Oruç tutmanız ishale neden olmaz. Ancak daha önceden reflü ve gastriti olanlarda, oruçla birlikte şikayetler artabilir. Reflü ve gastrit için önerilen tedavi ile şikayetler azalabilir. Şikayetler, sahur ve iftarda yediklerinizle ve yeme hızı ile de ilişkili olabilir. Hangi tür gıdalarla ishal daha çok ortaya çıkıyor, onu bulmaya çalışın ve o ürünleri diyetinizden çıkartın. Hızlı yemeyin. Yemek esnasında aşırı su içmeyin. Gazlı içeceklerden kaçının.

27 Haziran 2016 16:49