AR
Soru Sahibi
6 Şubat 2016 15:57

Gastrit by-pass

Ben 187 boyunda 130 kg ağrlığnda,1967 goğumluyum,yurt dışında yaşıyorum,televizyonda gastrit by-pass ile ilgili proğramı seyretim,sorum ise :devlet hastanesinde 1.yabancı vatandaş olarak bu ameliyatan faydalanabilirmiyim,bunun bana maliyeti ne olur, 2.hasahanede kaç gün kamam gerekir,kontroler dahil Türkiye'de bekaslar kalmam lazım. 3.Gastrit baypass ameliyatından sonra kalıcı ilaç almam gerekir mi gergin. Selam ve saygılarımla Recai Ameti

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Abdulkadir Bedirli
Genel Cerrahi , Cerrahi Onkoloji

Vücut kitle indeksiniz 37 yani morbid obezite sınırı altındasınız. Beraberinde hipertansiyon, reflü hastalığı, diyabet, uyku apnesi veya kardiyovasküler hastalığınız mevcut mu?

6 Şubat 2016 20:41
AR
Soru Sahibi

Hipertansiyon arada oluyor,diğer hastalıklar Allah'a şükürler olsun şimdilik yok,kilo veremiyorum periz yapıyorum arada,ama olmuyor verdiğim kiloları kısa bir Zaman'da geri alıyorum,bu da psikolojik sıkıntılar yaratıyor.

7 Şubat 2016 00:00
Prof. Dr. Abdulkadir Bedirli
Genel Cerrahi , Cerrahi Onkoloji

VKİ'nin 35'in üzerinde olması ve beraberinde obezitenin tetiklediği hipertansiyon olması bu ameliyatı geçirmeniz için yeterli endikasyonlardır. Gastrik bypass ameliyatı obezite için uygulanan ameliyatlar arasında altın standart özelliği olan bir cerrahi işlemdir. Bu ameliyatla uzun süreli etkin ve güvenli kilo verme, kilo verilmesi ile kilonun getirdiği sizdeki gibi hipertansiyon ve şeker gibi diğer hastalıkların ortadan kalkması gözlenir. Ameliyat tüm dünyada laparoskopik ve robotik yöntemle yapılabilmektedir. Bende her iki yöntemi sık uygulamakla beraber öncelikli tercihim robotik yöntemdir. Ameliyat öncesi yapılması gereken testler (tam kan, hormon analizleri, CBC, solunum fonksiyon testi, üst endoskopi, akciğer grafisi) ve konsültasyonlar (Endokrinoloji ve anestezi) vardır. Maliyet robotik gastrik bypass için *** *** ** TL arasında, laparoskopik gastrik bypass için *** *** ** TL civarındadır. Ameliyattan önce 2 gün yatış, yukarıda adı geçen tüm testler ve konsültasyonlar, ameliyat sonrası 4-5 gün yatış bu fiyatların içerisindedir. Sonuçta hastanede ortalama 7 günlük bir yatışınız olur.

7 Şubat 2016 17:22