ab
Soru Sahibi
14 Ocak 2014 11:03

Fmf testi ve serum amiloid A?

Merhabalar Hocam, Çocuğumuzun 3 gün süren bir ateşi oldu. Herhangi bir antibiyotik kullanmadan ikinci gün tahlillerinde crp: 6,33 - SAA: 818 - Kan Lökosit: 27,33 - Nötrofil%: 65,4 Lenfosit: 6,23, Nötrofil: 17,8 çıktı. Doktorumuz kriptik tonsilit teşhisi koydu. Ailede fmf olması nedeniyle daha önce fmf testi yapmıştık, temiz çıkmıştı. Ama bir yılda açıklanamayan 4 ateşi oldu. Doktorumuz İYE dan şüphelense de kültürler temiz çıktı. Bunun dışında eklem, karın ağrısı vb. şikayetleri yok. Son hastalığındaki Serum amiloid A seviyesi bizim biraz kafamızı karıştırdı. Oldukça yüksek. Kriptik tonsilit bu kadar yüksek bir değer ortaya çıkarır mı? Yardımcı olursanız çok seviniriz, şimdiden teşekkürler...

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Ali Delibaş
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Nefrolojisi

Bülent bey merhaba. Kriptik tonsillitte de yükselebilir.Herhangi bir enfeksiyon olmadan ateşli durumda yeniden serum amiloid A baktırmanızı öneririm. Geçmiş olsun.

14 Ocak 2014 17:23