ÖC
Soru Sahibi
11 Mayıs 2018 19:42

Fmf teşhisi tedavi yöntemleri

Merhabalar hocam 22 yaşındayım ve geçen sene fmf teşhisi konuldu gen testi ve kolşis*n tedavisiyle olumlu sonuçlar alınınca bu tanı konuldu. Şimdi hocam ömür boyu bu ilacı kullanmam gerekiyormuş günde 3 defa zaten hep ishal yapıyor ve o kadar etkili değil. Ataklarım ayda 3 yada 4 kere geliyor sadece titreme ve fazla yorulunca atakları tetikliyorum bacaklara şiddetli ağrılar giriyor. Bu hastalığın iğne ile ayda yılda vurulan bir iğnesi vs varmı efendim Çünkü ömür boyu hergün bir ilaca bağlı kalınca psikolojik olarak çöküyorum. Bu hastalığın başka tedavisi mevcutmu sadece belirttiğim ilaç tekmi tedavisi lütfen yardımcı olursanız sevinirim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Tolga Enver Yücetürk
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Günaydın Cihan Bey, Kolşisin bu hastalığın temel, yıllardır kullanılan tedavisi. Ancak yeterli tedavi yanıtı alınamayan veya ilaç yan etkisi olan durumlarda yeni nesil, biyolojik ajanlar olarak adlandırılan ilaç grubunun bazı ilaçları da kullanılabiliyor. Tedavinin yetersiz geldiği ve ilacın yan etki yaptığı kanaatindeyseniz bu açıdan büyük üniversite hastanelerinden birinin Romatoloji bölümüne başvurmanız iyi olur.

12 Mayıs 2018 09:31