AB
Soru Sahibi
9 Temmuz 2017 05:12

FMF ATAKLARI

meraba . erkek arkadaşım 15 yıldır FMF hastası. atakları genelde ayak bileğinde şişlik kızarıklık ve ağrı olarak seyir ediyor . son 2 haftadır bir ayaktan diğer ayağa geçiyoruz ve ağrı şiddeti oldukça fazla . bulunduğumuz yerde romatoloji bölümü yok.en kısa sürede gideceğiz fakat fizik tedavi bölümüne geçici olarak muyene olabilir miyiz ve bu ataklar sırasında ne yapabiliriz ? ve kendisi doğuştan tek böbrekli ağrı kesici olarak ne yapabiliriz amiloidoz birikiminden de korkuyorum ? aldolan, dıkloron veya prednol işe yarar mı. kendim hemşireyim zaten eğer bana yardımcı olursanız sevinirim. şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Bünyamin Kısacık
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Merhaba Kolşsisin kullanıyorsa erkek arkadaşınız ve atakları gerilemiyorsa anakinra içeren ilacı kullanması gerekir. Bunun dışında tarif ettğiniz yakınmnaları FMF ile birlikte sık görülen bir hastalık olan ankilozan spondilit hastalığına da kısmen benziyor. Kısa sürede bir romatolog görse iyi olur. Geçmiş olsun

10 Temmuz 2017 08:55