şm
Soru Sahibi
19 Temmuz 2014 15:38

fleksör tendon ameliyatı

merhaba. sol el 4. parmağımdan fleksör tendon kesisi sonucu ameliyat geçirdim 3 ay oldu parmağım kapanıyor ama uç kısmı bükülmüyor. filmde tendonlar sağlam görünüyor. 15 gün fizik tedavi yapıldı sonuç yok. doktorum kendi kendine geçer 1 ay içinde dedi ama düzelme falan olmadı hiç. sizce ne yapmalıyım. müdehale gerekli mi tekrar?

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Sıdıka Kurul
Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Merhaba, Yüzeyel ve derin fleksör tendon dikildi sanırım.Bir fleksör tendon yaralanması için 15 gün el fizyoterapisi çoğu kez yeterli olmaz.Terapistin gösterdiği hareketleri sizin yapmanız gerekli.Doktorunuzla konuşun,fizik tedaviyi tekrar ziyaret edin ve aktif/pasif egzersizlere başlayın. Selamlarımla, Dr Sıdıka Kurul

23 Temmuz 2014 10:08
şm
Soru Sahibi

hocam cevabınız için çok teşekkür ederim. fizik tedavi doktorumla tekrar görüştüm, yapışma var biz buna birşey yapamayız doktorunla görüş dedi. ayrıca kolum 45 gün alçıda kaldığı için fizik tedaviye alçı çıkınca başladı. fizik tedavi doktorum ihmal var neden bu kadar bekletti doktorun ve neden kolun alçıya alındıda cihaz takılmadı diye sordu bana. aynı soruyu doktoruma sordum zamanla geçer dedi tek cevabı bu oldu. bunu üzerine başka bir hastaneye gittim ordaki doktor beyde ultrasyonda inceledi tendonlar ve dokular sağlam fakat yapışıklık fazla tenoliz gerekli dedi. ayrıca ordaki doktor beyde şaşırdı elin alçıya değil cihaza alınmalıydı ve fizik tedaviye erken başlanmalıydı diye. hocam yanlış karar vermekten korkuyorum. sizce ne yapmalıyım.

25 Temmuz 2014 02:27
Prof. Dr. Sıdıka Kurul
Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi

Merhaba, Önemli olan şimdi ne yapılması gerektiği,evet tenoliz ve yoğun bir el egzersizi.Siz tüm eklemlerinizi çalıştırın ameliyata kadar ve ameliyat sonrası da başarı size bağlı.El cerrahisinde başarı %50 hasta % 50 doktor.Ameliyat çok iyi yapılsa da hasta el kendisine öğretilen el egzersizlerini yapma ise doktorun elinden bir şey gelmez. Selamlarımla, DR Sıdıka Kurul

27 Temmuz 2014 12:29