sd
Soru Sahibi
4 Mayıs 2018 10:54

fetal beyin gelişimi geriliği

hocam merhaba 23+4 günlük hamileyim fetal kranial mr da beyin sapı Z konfigürasyondadır. sulkal ve giral patern gebelik haftasına göre geridedir (lizensefali?). sisterna magna genişilği artmış olup sagittal planda yaklaşık 8.7 mm olarak ölçülmüştür. inferior vermisde kuşkulu hipoplazi gibi bir rapor verildi elime. size sorum bebeğim doğduğunda nasıl engellerle ya da hastalıklarla karşılaşabilir acaba birkaç cümleyle aydınlatabilir misiniz rica etsem? bana bir bilgi verilmedi çünkü. şimdiden çok teşekkürler

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Adnan Ayvaz
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Nörolojisi

Lizensefali beynin yapılarının olması gerektiği yerden farklı yerlerde oluştuğu bir doğumsal anomaliyi tarif eder. Gri cevherin beyaz cevher içinde yer alması gibi. Bu durum beraberinde hidrosefali başka anomaliler ile de birliktelik gösterebilir. Bütün bunlar beynin normal gelişimini, nörolojik bilişsel gelişimi, zeka ve öğrenme fonksiyonlarını olumsuz yönde etkileyecek sonuçlar doğurabilir. Size burada yazacaklarımız ancak kısa ve klişe bilgiler içerebilir. İnternetten öğrenmek yerine bir uzman perinatalog hekim ile görüşerek daha kapsamlı bilgi almanızı tavsiye ederim. Bu konuda büyük üniversitelerde veya araştırma hastanelerinde heyet kurullara başvurbilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.

8 Mayıs 2018 10:56