ak
Soru Sahibi
2 Ocak 2014 16:11

Fe eksikliği anemisi - kriptik tonsillit bağlantısı

İyi günler. Oğlum 4 yaşında 2 senedir kreşe gidiyor .2 senedir kışın 3 veya 4 kez kriptik tonsillit geçiriyor. Bazen ağız içinde aftlar da oluşuyor. Hekimimiz Augmentin 400 mg başlıyor. Gerksiz antibiyotik kullanmaktan hoşlanmıyorum ama ağzındaki tabloyu görünce mecbur kalıyoruz. Şimdiye kadar başka enfeksiyonda dolayı hiç antibiyotik kullanmadık.Hemoglobin 9 FE 28 çıktı. Aneminin bu enfeksiyona yatkınlığa sebebi olabilir mi ? Yoksa immunoloji açısından araştırılmalı mı. İmmüneks tarzı takviyeleri önerir misiniz?

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Figen Gülen
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk İmmünolojisi ve Alerjisi

Daha önce yanıt yazmıştım ama herhalde ulaşmamış. Öncelikle geçmiş olsun. Kriptik tonsillit çok sık tekrarlıyorsa mutlaka risk faktörleri açısından değerlendirilmeli. Gerekirse koruyucu tedavi verilmeli, bu kadar erken yaşta operasyon önerilmiyor. İmmünolojik tetkikler sadece bir grubu. Kansızlık da mutlaka düzeltilmeli. Çocuğunuzu mutlaka Çocuk alerji hekimine götürmenizi öneririm. Görüşmke isterseniz *** *** ** nolu telefonu arayabilirsiniz. Prof Dr Figen Gülen

13 Ocak 2014 11:46