BG
Soru Sahibi
19 Nisan 2015 19:19

Erken doğum

Merhaba hocam 25 gün önce ikiz bebeklerimi erken suyum geld için kaybettiğim normal doğum oldu fakat vajinam da biraz ayakta kaldığım da ağrım oluyor doktoruma bu durumu söylediğimde normal ve sadece Ağrı kesici verdi fakat otururken ara ar ağrılarımın olma sebebi ne olabilir.. Birde erken suyumun gelme sebebi ile ilgili gittiğim bir çok Dr enf ya da ikşz old için dendi doğumdan sonra bende herhangi bir inceleme yapılmadı.. Vücut olarak toparlanıp gerekli muayeneleri old sonra 2-3 ay sonra tekrar gebelik için korunmak istemiyorum bir sıkıntı oluşturur mu ve Tabiki Yaşadığım erken doğumdan dolayı tekrar aynı şeyleri yaşama ihtimalim nedir

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Eray Çalışkan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Sebep rahim ağzı iltihabı ve yetmezliği olabilir. Tedavi ile ikiz olduysa bundan sonra tek embryo ile gebe kalmaya çalışın. Gebelik öncesi rahim ağzından smear alınması iltihap kronik bir bozukluk varsa yakılıp dondurulması gerekebilir. Gebe kalınca da gittiğiniz doktorun rahim ağzını iltihap yönünden düzenli muyayene etmesi vajinal ultrasonografi yaparak kısalma olursa dikiş atması bazen de 8 haftadan itibaren size haftalık progesteron iğnesi veya günlük vajinal progesteron fitili vermesi gerekebilir. ağrılar doğum sırası oluşan iç yırtıklara, enfeksiyonlara bağlı olabilir iyi bir muayene olun. Genelde 2-3 ayda kalça taban kaslarını kuvvetlendirme egzersizleri ile geçer. 3-4 ay ara vermek yeterlidir. %50 ye varan oranda erken doğum riskiniz var ancak yukarıdaki takiplerle bu oran %10 lara indirilebilir.

21 Nisan 2015 06:23
BG
Soru Sahibi

Cevap için çok teşekkürler hocam tedavi ile değildi ikizler aileden gelen bir durum idi bu süreçten sonra bir kadın doğum uzmanı Tarafından mı yoksa perinataloğa mı gitmem uygun olur

21 Nisan 2015 07:07
Prof. Dr. Eray Çalışkan
Kadın Hastalıkları ve Doğum

12 hf Dan sonra bir perinatolog bir uzman birlikte takip edebilirler

25 Nisan 2015 09:11